membran filtre nedir?

Membran Filtre Nedir?

Membran Filtre Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

İçindekiler

Membran filtre, bir su arıtma sisteminde olması gereken, cihazın en önemli parçalarından biridir. Son derece küçük gözeneklere sahip olduğundan dolayı yarı geçirgen bir zar filtredir. Bu zar, suyun içerisinde bulunan kirletici maddeleri temizler, suyun moleküllerine kadar filtrelenmesini sağlayarak sertliği de düzenler. Sudaki bu toksik maddeler membran filtre ile temizlenmediği takdirde sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bu sebeple su arıtma filtreleri arasında en popüler olanlardar birisi Membran Filtrelerdir. 

Filtrenin iki ayrı çıkışı bulunur ve arıtma işlemi sonucunda atık su dışarıya atılır. Sistemin temiz ve hijyenik hale getirdiği su ise diğer çıkıştan alınarak güvenli bir şekilde tüketilebilir. Yüksek kaliteli bir içme suyu elde etmek için membran filtre iyi bir seçenektir.

Membran Filtre Nasıl Çalışır?

Temiz suya ulaşmak için son yıllarda sıkça tercih edilen su arıtma sistemleri için son derece önemli olan membran filtrenin en büyük avantajı yalnızca suyu geçirmesidir. Bu filtrede milimetrenin on milyonda biri küçüklüğünde gözenekler bulunur. Suyu bu gözeneklerden geçirerek arındırılmasını sağlayan parçanın yarı geçirgen bir zar olması sayesinde suyu hem moleküler yapıda filtreler hem de suyu içilebilir bir sertliğe ulaştırır.

Suda bulunabilen kimyasal ve toksik maddelerin de ayrışmasını sağlayan bu küçük gözenekler ile zararlı ve zararsız maddeler kolay bir şekilde ayrıştırılır. Membran filtrenin bu fonksiyonel özellikleri, su arıtma cihazlarından çıkan suyun güvenilir ve hijyenik olmasına imkan tanır.

Membran Filtre Ne İşe Yarar?

Temiz bir içme suyu için su arıtma cihazları tercih edilebilir. Membran filtre, musluk sularının içilebilir hale gelmesini sağlayan parçadır. Dolayısıyla oldukça önemli olan bu sistem; ev, iş yeri, kimya ve sağlık sektörü gibi çeşitli alanlarda su arıtma cihazlarında tercih edilir.

Membran filtre kabı, suda bulunan tüm zararlı maddeleri sudan ayrıştırarak temiz bir su elde edilmesine yardımcı olur. Bu sayede suyun koku, renk ve tadını da düzenler. Böylece içilebilir suya bu filtre sayesinde kolayca ulaşılır.

Sağlık açısından içilen suyun temiz olması önem taşır. Su arıtma cihazlarının olmazsa olmaz parçalarından olan membran filtrenin işlevini doğru bir şekilde bakımı yapılarak her zaman hijyenik ve temiz bir içme suyu elde edilebilir.

Membran Filtre Modelleri ve Çeşitleri

Membran filtre çeşitleri; ters ozmos, nano filtrasyon, ultrafiltrasyon ve mikrofiltrasyon olarak dörde ayrılır. Ters ozmos, su arıtma sisteminde olabilecek en sıkı zarı kullanarak bu işlemi yapar. Bu filtre ile su dışında hiçbir madde zardan geçemez. Nano filtrasyonda ise su içerisindeki zararlı olan maddeler tutularak mineraller gibi küçük iyonlar geçirilir. Diğer bir çeşit olan ultrafiltrasyonda ters ozmosa göre daha büyük gözenekler bulunur ve membranlarda basınç da daha düşüktür. Bakteri ve virüsler bu sistemde tamamen suda ayrıştırılmış olur. Son olarak mikrofiltrasyonda ise askıda katı maddeler, bakteriler ve yağlar gözeneklerden geçemez. Kullanılacak alana göre bu alternatiflerden en uygun olanı seçilerek su arıtma işlemi yapılabilir.

Membran Filtre Özellikleri Nelerdir?

Hem evsel hem de endüstriyel su arıtma sistemlerinde kullanılan membran filtre seti, atık su arıtma işleminde verimi artıran yüksek teknolojili nano filtrasyon filtredir. Bu sistem sayesinde son derece kirli olan sularda bile etkili bir şekilde arıtma işlemi yapılabilir.

Hijyenik su elde etmek için en sık tercih edilen yöntemlerden biri olan membran filtrede kullanılan malzemenin kalitesi ve gözeneklerin boyutları açığa çıkacak temiz su açısından oldukça önemlidir.

Mekanik açıdan oldukça sağlam olan bu sistem, yüksek sıcaklıkların yanı sıra kimyasallara karşı da dayanıklılık gösterir. Bunun yanı sıra membran filtrenin öne çıkan özelliği de kendi kendini temizleyebilmesidir. İşlevsel pek çok özelliğe sahip olan bu sistemde elde edilen su güvenle tüketilebilir. Bu tür filtreler Ege ve Akdeniz özellikle de Antalya su arıtma hizmetlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Membran Filtre Modelleri

Membran Filtre Ömrü Ne Kadar?

Su arıtma sistemlerinde filtrelerin değişim zamanını geçirmemek gerekir. Bunun sebebi, sistemdeki en önemli parçanın filtre olmasıdır. Filtre kullanıldıkça zaman içinde gözenekler tıkanmaya başlar. Eğer filtre zamanında değiştirilmezse arıtılan suyun kalitesi düşer. Dolayısıyla belirli sürelerde su arıtma sistemindeki filtre değiştirilmelidir. Sistemde kullanılan filtrenin çeşidine göre kullanım ömrü değişir. Bu süre membran filtre için 2 yıldır.

İkinci yılın sonunda membran filtrenin mutlaka yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Değiştirilmediği takdirde içme suyunun tadı, kokusu ve rengi değişebilir, arıtılan su içilemez duruma gelebilir.

Membran Filtre Nasıl Değiştirilir?

Membran filtre değişimi için öncelikle su arıtma cihazına giren su ile vananın kapatılması gerekir. Sonrasında arıtma çeşmesi açılarak içeride kalan suyun akması sağlanır. Eğer cihaz pompalı bir model ise bu işlemden sonra fişinin de çekilmesi gerekir. Membran hortumu da çıkarılır ve membran kapağı açılır. Daha sonra filtreyi bir pense ya da karga burnu aracılığıyla çevrilerek dışarı çekilir.

Membran filtrenin bulunduğu bölüm su ile çalkalanarak iyi bir şekilde temizlenir. Sonrasında ise yeni filtre takılabilir. Yeni parça, eskisinin çıkarıldığı yere yine bir alet yardımıyla yerleştirilerek membran kapağı ve hortumu da tekrar takılır. Böylece membran filtre değişimi işlemi tamamlanmış olur.

Membran Filtre Fiyatları

En etkili su arıtma filtrelerinden olan membran filtre sayesinde son derece kirli sular bile kolay bir şekilde arıtılarak temiz içme suyu sağlanabilir. Hem evsel hem de endüstriyel su arıtma sistemlerinde sıkça kullanılan bu sistemin oldukça küçük gözenekleri sayesinde arıtma işlemi başarıyla sonuçlanır. Kirletici maddeleri sudan ayırmak için güçlü bir bariyer görevi gören membran filtre, arıtılan suyun kalitesini de artırır. Dolayısıyla su arıtma cihazlarında membran filtre tavsiye edilir. Bu çok işlevli ve yüksek kaliteli sistemlerin fiyatları da sağladığı avantajlara, kullanım alanlarına ve üretim materyallerine göre değişir.

Nano filtrasyon, ultrafiltrasyon, mikrofiltrasyon ve ters ozmos sistemlerinin her biri membran filtrenin bir çeşididir. Bu alternatiflerin özellikleri farklı olduğundan dolayı işlevleri ve fiyatlandırılması da farklı olur. Endüstriyel ya da evsel olarak ayrılan su arıtma cihazlarına uygun olan seçilerek güvenle kullanılabilir.

Su arıtma sistemleri, membran filtre ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek ve aklınıza takılan sorulara cevap bulmak için web sitemizi inceleyebilirsiniz. Kullanım alanınıza göre en uygun seçenekleri öğrenmek isterseniz web sitemizde yer alan telefonlarımız aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.

Membran Filtre Nedir? Arıtma sisteminde olması gereken en önemli parçalardan biridir
Membran Filtre Ne İşe Yarar? Musluk sularının içilebilir hale gelmesini sağlar
Sıkça Sorulan Sorular

Membran Filtre Ne Demek?

Membran filtre, su arıtma cihazlarında suyun arındırılması için gereken en temel parçalardan biridir. Çok sayıda küçük gözeneği olan bu filtre, suyu iyi bir şekilde arıtarak tadını, kokusunu ve rengini düzenler. Böylece hijyenik ve temiz içme suyu elde edilir.

Membran Filtre Arızası Nasıl Anlaşılır?

Membran filtre, suyun sertliğini ve kokusunu da düzenlediği için herhangi bir arıza durumunda arıtılmış olarak çıkan suda değişiklik görülür. Eğer su normalden farklı şekilde çıktıysa filtrede arıza olup olmadığı yetkili servis tarafından kontrol edilmelidir.

En İyi Membran Filtre Hangisidir?

Su arıtma sistemlerinin can damarı olan membran filtre çeşitlerinin birbirinden farklı özellikleri bulunur. Bu sebeple her yerde aynı model kullanılması mümkün değildir. En iyi membran filtre seçimi, su arıtma sisteminin kullanılacağı alana göre seçilir. Bir evde ve bir laboratuvarda aynı tip membran filtre, en iyi seçenek olmayabilir.

15 Mart 2022

Yorum Yap
Herhangi bir yorum bulunmamaktadır. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yap
Bizi Arayın Whatsapp
Teklif Al
Teklif Al