Yumuşatma Sistemleri
İçindekiler

  Yumuşatma Sistemleri

  yumuşatma sistemleri

  Su yumuşatma sistemleri, suda bulunan kirecin giderilmesi amacı ile kullanılan arıtma üniteleridir. Sertliğin yani kirecin artmasına sebep olan kalsiyum ve magnezyum iyonlarının sodyum iyonları ile yer değiştirilmesini sağlamak amacıyla kullanılan bu sistem sonucunda suyun yumuşatılmasına olanak tanır. Bu tarz sistemlerin tazeleme işlemi tuz çözeltisi kullanılması sonrasında mevcut suyun sertlik derecesi 0 FR seviyesine kadar indirilebilir. Genellikle fabrika ve endüstriyel tesislerde kullanılan suyun sertlik seviyesinin düşük olması gerekir.

  Bu alanların haricinde evlerde kullanılan suyun da sertlik seviyesinin 5 Fr olması oldukça önemlidir. Suların içindeki iyonların değiştirilmesi yumuşatma sistemleri sayesinde olur. Yumuşatma sistemleri ile arıtılan suların içindeki sodyum konsantrasyonu yükselir. Bu da fabrika ve endüstriyel alanlarda kullanılmaya ihtiyaç duyulan su saflığı anlamına gelir. Yumuşatma sistemleri ve su yumuşatma cihazı ile ilgili detaylı bilgi almak için web sitemizden yararlanabilir, telefon numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

  Yumuşatma Sistemleri Nedir?

  Su yumuşatma sistemleri, sudaki sertliğe yani kirece sebep olan Kalsiyum ve Magnezyum iyonlarının giderilmesi için iyon değişim prosesi kullanan bir arıtma yöntemidir. Bu sistemler iyon değiştirme prensibi ile çalıştığı için Ca ve Mg yüklü olan sudaki tüm iyonları tuz yüklü olan reçine sayesinde yakalar. Tutabileceği kireç miktarı ayarlanabildiği için bu miktar dolduktan sonra rejenerasyon aşamasına geçilmesi gerekir. Arıtılan saf su giriş noktasından basınç yardımıyla girerek sistemde bulunan difüzörler sayesinde yüzeye ve reçineye temas eder. Bu temas sonucunda su sertliğini kaybeder ve işlem tamamlanır.

  Kapasitesini dolduran reçine kolonu ise işlemden önce hazırlanan rejenerasyon çözeltisi ile kendini temizlemeye başlar. Temizleme sırasında ise atık su oluşur ve bu su sistemden uzaklaştırılır. Tüm bu işlemler otomatik bir şekilde yapılır. Sistemden görevli olanlar ise sadece su tankındaki sodyum klorürü tamamlar. Bu sistemin işlemleri ve daha fazlası hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

  Yumuşatma Sistemleri Nasıl Çalışır?

  Her ne kadar su yumuşatma cihazları su filtreleri ile karıştırılsa da bu sistemler temelde iyon değiştirici sistemlerdir. Bir reçine tankından oluşur ve sert suyun bu tankın içine girmesiyle iyonlarından ayrılarak saf suyun çıkmasına yardımcı olan reçineye sahiptir. Doğal bir reçine olmamasının yanı sıra bu reçine, sudaki iyonların bünyesinde yer alan iyonlarla anyotik ve katyonik özellikleri sayesinde yer değiştirmesini sağlar. Sudaki sertliğin sebebi olan kalsiyum ve magnezyum iyonları reçineye bağlanır ve reçinenin sahip olduğu sodyum suya yüklenerek suyun yumuşatılma işlemi gerçekleşir.

  Reçine ise kullanıldıkça sertliğin sebebi olan kirece doyar ve bu durumda suyun yumuşatılması mümkün olmaz. Bu aşamada reçinenin tekrar yumuşatabilmesi için rejenerasyon işleminden geçmesi gerekir. Bu reçinenin tuzlu çözelti yani sodyum yüklü su ile yıkanması işlemine rejenerasyon denir. Bu çözelti yüklü olan Ca ve Mg iyonlarını alır ve reçinenin sodyum ihtiyacını karşılar. Su yumuşatma işlemi ile ilgili detaylı bilgi için telefon numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

  Yumuşatma Sistemleri Çeşitleri

  Su yumuşatma sistemleri iki ana başlığa ayrılır. Tek tanklı yani single su yumuşatma sistemleri ve tandem çift tanklı su yumuşatma sistemleri olarak anılır. Tek tanklı olan sistemlerin kapasitesi tandem sistemine göre biraz daha az olduğu için genel olarak çok su tüketilmeyen yerlerde kullanılması tavsiye edilir. Evlerde, otellerde, iş yerlerinde rahatlıkla kullanılabilen bu sistem birçok kullanıcı tarafından da rahatlıkla tercih edilir. Kapasitesi biraz daha fazla olan tandem su yumuşatma sistemleri ise çift tanktan oluşur ve daha çok suyun tüketildiği endüstriyel alanlarda tercih edilir.

  Her iki sistemin de işleme şekli aynı olsa da kapasite farkı vardır. Özellikle single su yumuşatma sisteminde reçinenin rejenerasyon süresi daha kısa olacağı için daha az su kullanılan alanlarda tercih edilmesi önerilir. Bu sistemler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

  Single Yumuşatma Sistemi

  Single yani tek tanklı su yumuşatma sistemleri tek tanklı olarak üretilir. Bunun yanı sıra sahip olduğu reçine doygunluğa ulaştığı zaman ters yıkama işlemi yapılarak reçinede yüklü olan Ca ve Mg iyonları sodyum iyonu ile yer değiştirir. Bu işleme rejenerasyon adı verilir ve belirli kapasiteleri vardır. Tek tanklı su yumuşatma sistemlerinde kapasite biraz daha düşük olduğu için daha az suyun kullanıldığı alanlarda tercih edilir. Bu sistemi dilerseniz eviniz ve iş yerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan tüm bilgiler için bizi arayabilir, web sitemizden yararlanabilirsiniz.

  Tandem Yumuşatma Sistemi

  Su yumuşatma sistemleri arasında kapasitesi daha fazla olan yöntemdir. Belirli bir kapasiteye göre çalışmasının yanı sıra valf sisteminden gelen sinyallerle yönetilir. İki tanka sahip olduğu için kesintisiz olarak yumuşatma işleminin yapılmasına yardımcı olur. Tanklardan biri yumuşatma işlemini yaparken diğeri doygunluğa ulaşan reçine için ters yıkama işlemini gerçekleştirir.

  Tandem su yumuşatma sistemi kesintisiz olarak su tüketen sanayilerde kullanılmasının yanı sıra çok yüksek sertlik değerine sahip olan suların yumuşatılmasına uygun olan sistemlerdir. Bu yumuşatma sistemlerinde kullanılan servis, rejenerasyon ve ters yıkama prosesleri otomatik bir şekilde yapılır. Sahip olduğu taşmayı önleyen şamandırası ve epoksi kaplı poliüreten tank birçok farklı endüstride kullanıma uygundur. Bu sistemin detayları için web sitemizden yararlanabilirsiniz.

  Yumuşatma Sistemi Özellikleri

  Su yumuşatma sisteminin özellikleri başında iyon değişimi yapabilmesi gelir. Tek ve çift tank kullanan su yumuşatma sistemleri kullanılan alana göre farklı kapasitelerde çalışır. Özellikle tandem su yumuşatma sistemi 24 saat kesintisiz olarak çalışma imkanı sunarken tam otomatik olarak arıtma işlemini gerçekleştirir. İçerisinde bulunan özel epoksi reçine sayesinde suyun içindeki iyon yüklü mineralleri alarak sodyum yükler ve saf su oluşmasını sağlar. Ters yıkama işlemi sayesinde de doyuma ulaşan reçinenin sodyum yüklenerek işleme devam etmesi amaçlanır. Su yumuşatma sisteminin özellikleri hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

  Yumuşatma Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

  Tandem ve single su yumuşatma sistemleri farklı alanlarda kullanılmak için uygun olsa da ikisinin de işleyiş şekli aynıdır. Tandem su yumuşatma sistemleri 24 saat kireçsiz suya ihtiyaç duyan endüstriyel alanlarda kullanım için oldukça uygundur. Single su yumuşatma sistemleri ise daha az suyun harcandığı yerlerde rahatlıkla kullanılabilir. Toplu konut alanları, eğitim merkezleri, restoranlar, sanayi sahaları gibi insan yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda ihtiyaca göre tek ya da çift tanklı su yumuşatma sistemleri tercih edilir.

  Yumuşatma Sistemleri Avantajları Nelerdir?

  Ülkemizde suların arındırılması için kireç kullanımı oldukça yaygındır. Bu sebeple de özellikle evlerimizde musluktan akan sular oldukça kireçlidir. Kirecin zararlı olmasının yanında cilde, kıyafetlere ve eşyalara zarar verdiği de bilinir. Bu sebeple su yumuşatma sistemleri su kullanılan her yerde oldukça gereklidir. Sudaki kirecin giderilmesi işleminde en yaygın kullanılan yöntem su yumuşatma yöntemidir. Sahip olduğu özel reçinesi sayesinde suyun kireçten arınarak sodyum iyonu yüklenmesini sağlar. Böylece musluğunuzdan akan suyun temiz ve sağlıklı olması amaçlanır. Her alanda rahatlıkla kullanılabilecek olan bu sistem sayesinde siz de temiz ve güvenli suya sahip olabilirsiniz.

  Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızda bulunan telefon numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Su Yumuşatma Yöntemi Evlerde Kullanılır mı?

  Evet, kullanılır. Su ihtiyacı olan her yerde kullanılması uygun olan bu yöntemin iki farklı çeşidi vardır. Single su yumuşatma yöntemi özellikle ev ve işyerleri için tavsiye edilirken tandem su yumuşatma yöntemi daha büyük ölçekli alanlar için tavsiye edilir.

  Su Yumuşatma Yöntemi İle Kireç Ne Kadar Azaltılır?

  Ayarlamalara bağlı olsa da 0 Fr derecesine kadar sudaki kireci azaltabilen bir yöntemdir. Evlerde kullanılan suların en fazla 5 Fr olması gerekir. Bu sebeple su yumuşatma yöntemi kullanılması tavsiye edilir.

  Bizi Arayın Whatsapp
  Teklif Al
  Teklif Al