sert su nedir? özellikleri ve zararları nelerdir?

Sert Su Nedir? Özellikleri ve Zararları Nelerdir?

Sert su nedir? Özellikleri ve zararları nelerdir? İçilebilir mi? İçmek için hangi aşamalardan geçmesi gerekir? detaylı bilgi için yazımıza göz gezdirin!

İçindekiler

Su, doğada bulunan bütün canlı türleri için yaşam kaynağı olduğundan dolayı susuz bir yaşam düşünülmesi mümkün değildir. Suyun doğal kaynak olarak bulunması elbette önemlidir. Ancak doğrudan içilebilmesi ve sağlıklı olarak değerlendirilebilmesi için sert olmaması önemlidir. Bu noktada sert su nedir, özellikleri ve zararları nelerdir sorularını cevaplamak faydalı olur. 

Sert Su Nedir?

Suyun içinde bulunan mineraller ve bu minerallerin miktarı, suyun sert veya yumuşak olarak değerlendirilmesine neden olur. Bu kapsam da sert su nedir sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz. Sert su, yüksek miktarda hem kalsiyum hem de magnezyum içeren bir sudur. Kullandığımız şebeke sularına evlerimize gelene dek kalker, magnezyum, kireç ve kalsiyum gibi mineraller karışır. Bu mineraller arasında vücuda faydalı olanlar da mevcuttur. Fakat normal şartlarda faydalı olan minerallerin, suda yüksek oranda çözünmüş halde bulunması suyun içilmesini zorlaştırır. Ayrıca sağlık için de olumsuz etkileri vardır.  Bu sebeple özellikle Akdeniz bölgesinde örneğin Antalya su arıtma hizmetleri oldukça popüler hale gelmiştir.

Sert Su Özellikleri Nelerdir?

Sert sular, halk arasında kireçli su şeklinde de anılır. Sert suyun sonuçlarını gözlemlemek için evlerinizde sürekli kullandığınız çaydanlığın içine bakmanız yeterlidir. Bardak, kavanoz gibi cam ürünlerde kalan su lekelerinin de asıl nedeni suyun sert olmasıdır. Sert su özellikleri nelerdir sorusuna yanıt vermek için sert suları tanımak gerekir. Sert suyun geçici sert su ve kalıcı sert su olmak üzere iki çeşidi bulunur. Geçici sert suda bikarbonatlar fazla olduğu için kaynatılması durumunda su yumuşayarak içilebilir duruma gelir. Ancak kalıcı sert sular kaynatma tekniği ile yumuşatılamaz. Sert su özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir: 

 • Kalsiyum ve magnezyum değeri yüksektir.
 • Kireç miktarı ise yüksektir.
 • Sodyum miktarı düşüktür.
 • Cildi kurutur ve sertleştirir.
 • Sert su iyonları fazladır. 
 • Temasta bulunduğu yüzeylerde aragonit ve kalsit kristallerinin oluşmasına neden olur. 

sert su özellikleri

Sert Suyun Zararları Nelerdir?

Su içmenin vücuda sayısız faydası bulunur. Bu yüzden uzmanlar günlük su tüketim miktarına dikkat edilmesi konusunda sık sık uyarılarda bulunur. Ancak içmek için tercih ettiğimiz suyun sertlik ve yumuşaklık durumuna dikkat etmemiz önemlidir. Çünkü sert su etkileri vücudumuza zarar verebilir. Sert suyun zararları nelerdir sorusunun cevapları şu şekilde sıralanabilir:

 • Böbrek taşı, mesane taşı ve safra taşına neden olur.
 • Cildin nem dengesini bozarak cilt kuruluğuna yol açar.
 • Saç tellerinin sertleşmesine neden olur.
 • Kepek problemlerine yol açar.
 • Saç derisini kurutur. Bu sebeple de saç dökülmesine neden olur.
 • Su tesisatına zarar verir.
 • Armatür ve musluklarda kireç oluşmasına neden olur.
 • Suyla çalışan makine veya ekipmanların zarar görmesine sebep olur.
 • Deterjan, şampuan ve sabun gibi temizleyicilerin daha fazla kullanılmasına neden olur.
 • Kalorifer peteklerinde ısı kaybına yol açar.
 • Kıyafetlerin çabuk yıpranmasına neden olur. 

Sert Su Sağlıklı mıdır?

Sert su sağlıklı mıdır sorusuna, sert su tüketmek sağlıklı değildir şeklinde cevap verebiliriz. Bu yüzden sadece doğrudan içilen suyun değil, yemeklerde ve çay, kahve gibi içeceklerin hazırlanmasında kullanılan suyun da yumuşak olması önemlidir. Sert su nasıl yumuşatılır? merak ediyorsanız Sert suyun yumuşatılması için kullanılan Fair ATS su arıtma sistemlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Endüstriyel sanayi tipi su arıtma sistemleri sayesinde sadece içtiğiniz suyu değil her alanda kullandığınız suyu yumuşatarak daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Sert su içilebilir mi?

Sert su sağlığa zararlı olduğu için içilmesi önerilmez.

Suyun sert olması ne demek?

Suyun sert olması, suda yüksek miktarda kalsiyum, magnezyum ve kireç olduğu anlamına gelir.

Su sertliği yüksekse ne olur?

Su sertliği yüksek olursa bazı iç organlar, cildimiz, kıyafetlerimiz, su tesisatı ve su ile çalışan makineler zarar görebilir.

28 Mart 2023

Yorum Yap
Herhangi bir yorum bulunmamaktadır. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yap
Bizi Arayın Whatsapp
Teklif Al
Teklif Al