Aktif Karbon Filtresi: Özellikleri, Kullanım Yerleri
İçindekiler

  Aktif Karbon Filtresi

  aktif karbon filtresi

  Yaşam kaynağımız su, vücudumuzun düzgün bir şekilde çalışması için gereklidir. Gün içinde birçok nedenle su kaybederiz ve bu suyu geri almazsak vücudumuz susuz kalır; kalbimiz, böbreklerimiz, cildimiz ve hatta beynimiz etkilenir. Günümüzde temiz bir içme suyuna ulaşmak eskisi kadar kolay olmayabilir. Gerek çevre kirliliği, gerek artan nüfus buna sebep olarak sayılabilir. Gelişen teknoloji ile birlikte su arıtma sistemleri, temiz içme suyuna ulaşımı kolaylaştırır. Su arıtma yöntemi olarak kullanılan aktif karbon filtresi, şebeke veya kuyu suyunda uzun vadede insan sağlığına zarar verebilecek maddeleri sudan ayrıştırır. Aktif karbon, odun, kömür, Hindistan cevizi gibi maddelerin işlemden geçirilmesiyle elde edilen siyah renkli organik bir maddedir. Aktif karbon filtrede aktif karbondan geçen su tat, koku ve organik kirliliklerden arınır. Evde kullanım için uygundur. Detaylı bilgi için web sitemizi inceleyebilirsiniz.

  Aktif Karbon Filtresi Nedir?

  Su arıtma sistemleri, suda bulunma ihtimali olan zararlı maddeleri sudan ayrıştırır. Sudaki kirli maddeleri fiziksel ve kimyasal olarak gideren filtrasyon sistemleri ters ozmos ve su damıtma tekniğinden farklıdır. Karbon filtrasyonu ise su arıtma konusunda oldukça etkili bir yöntemdir, suda bulunabilen çok sayıda kimyasalın giderilmesini sağlar. Aktif karbon filtre özellikle organik kimyasalları sudan ayrıştırmak için kullanılan bir filtre çeşididir. Bu filtreler ayrıca hidrojen sülfür veya klor gibi suyun tadını ve kokusunu değiştiren kimyasalları da uzaklaştırarak suyu arındırır. Aktif karbon filtresi su arıtma cihazlarında kullanılır. Şebeke sularında klor, benzen, pestisit ya da herbisitler gibi uçucu kimyasallar ve bunlar dışında yüzlerce kimyasal bulunabilir. Karbon filtreler bu maddelerin filtrelenmesini sağlamanın yanı sıra sudaki kötü tat ve kokuları gidererek temiz bir içme suyu elde etmenize yarar.

  Aktif Karbon Filtresi Nasıl Çalışır?

  Su arıtma filtrelerinin bir çeşidi olan ve çok yüksek oranda etkili olan aktif karbon filtresi, su arıtmada sık tercih edilen bir yöntemdir. Suyu temizlemekle kalmaz, suyun tadını da iyileştirir. Aktif karbon filtre su arıtmayı birbirinden farklı iki aşamada yapar. İlk aşamada su klordan arındırılır. Aktif karbon filtre, klorun giderilmesi işlemi için gereken geniş yüzey alanına sahiptir. Sudaki organik maddeler sudan ayrışır ve filtrenin gözeneklerine dolar. Daha sonra organik maddenin sökülmesi için işlem başlar. Su aktif karbon filtresinden geçtikçe organik parçacıklar ve kimyasal maddeler tutulur. Bu işlemlerde çok fazla katı madde ayrıştırılması filtrenin bir süre sonra tıkanmasına ve kötü kokuya sebebiyet verebilir, böyle durumlarda filtrenin değiştirilmesi gerekir. Filtrenin yüzey alanı genişliğine bağlı olarak bu süre değişse de aktif karbon filtrelerin altı ayda bir yenilenmesi önerilir. Aktif karbon filtresi hakkında aklınıza takılan her soru için bizlere ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Aktif Karbon Filtresi Hangi Amaçla Kullanılır?

  Aktif karbon filtresi, suyun tadının ve kokusunun giderilmesi, rengin iyileştirilmesi ve organik maddelerin giderilmesi amacıyla kullanılır. Hem fiziksel hem kimyasal bir arındırma sağlar. Kloru filtreleyerek sıfıra kadar indirme kapasitesine sahip bu filtreler yüksek oranda organik maddeyi sudan ayrıştırır. Suyun bulanıklığını giderir, suyu kimyasallardan arındırır. Kesintisiz olarak su üretebilme özelliğiyle ön plana çıkar. Bunlara ek olarak aktif karbon filtresi çevresel kirliliğe neden olabilecek en az atığı üretir. Düşük maliyetli olması, sessiz ve kokusuz çalışması sık tercih edilme nedenlerindendir. Kolay çalıştırabilir ve durdurabilir, güvenli bir şekilde kullanılabilir. Aktif karbon filtresi ile ilgili bilgilere web sitemiz üzerinden ulaşabilir, merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

  Aktif Karbon Filtresi Kullanım Yerleri?

  Aktif karbon filtreler arıtma sektöründe oldukça yaygın olarak kullanılır. Su kalitesini artıran bir arıtma seçeneğidir. Hem içme suyu hem de atık sular bu filtre sayesinde arıtılabilir. Yalnızca suyu arıtmakla kalmaz, çeşitli sıvılar için kullanılabilme özelliğine sahiptir. Ayçiçek yağı, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi yemeklik yağların ağartılmasını da sağlar. Ayrıca, sıvılarda renk giderimi için iyi bir seçenektir. Şarap üretiminde ise aroma düzenleme amacıyla kullanıldığı görülür. Geniş gözenekli olması sebebiyle aktif karbon filtre birçok alanda kullanılır. Hava arıtma, koku giderme, basınçlı havayı saflaştırma, baca gazının temizlenmesi gibi amaçlarla kullanılabilir. Bunların yanı sıra kimya ve ilaç sanayisinde saflaştırma için aktif karbon filtre tercih edilebilir. Aktif karbon filtreler birçok alanda sıkça tercih edilen etkili bir yöntemdir. Siz de aktif karbon filtre ile ilgili bilgi almak ve kullanmak için bize ulaşabilirsiniz.

  Aktif Karbon Filtresi Özellikleri

  Aktif karbon filtreleri çoğunlukla organik maddelerin sudan ayrıştırılarak uzaklaştırılması amacıyla kullanılır. Böylelikle su kullanıma uygun hale getirilir. İçme suyundaki hümik asit ve fulvik asit gibi organik maddelerin giderilmesi, sudaki klorun bu asitlerle kimyasal reaksiyona girmesini ve kanserojen üretmesine engel olur. Aktif karbon filtreler polietilen veya çelik tankların içerisinde aktif karbondan oluşan bir yapıya sahiptir. Aktif karbonun 100 kat kadar artırılan yüzey alanı ve yüksek adsorpsiyon (yüzeyde tutma yöntemi) özelliği sayesinde su kolayca arıtılır. Sudaki problemlerin birçok sebebi olabilmekle birlikte genellikle bu problemlerin sebebi organik kirliliktir. Bu organik kirliliği gidermekteki en kolay çözüm yöntemi aktif karbon filtresidir. Ek olarak bu filtreler suda bulunma ihtimali olan petrol ve petrolün yan ürünlerini de absorbe eder. Konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için uzman ekiplerimize telefonla iletişime geçebilirsiniz.

  Aktif Karbon Filtresi Nedir? suda bulunabilen çok sayıda kimyasalın giderilmesini sağlar.
  Aktif Karbon Filtresi Hangi Amaçla Kullanılır? suyun tadının ve kokusunun giderilmesi, rengin iyileştirilmesi
  Sıkça Sorulan Sorular

  Aktif Karbon Filtresi Kokuyu Engeller mi?

  Evet, engeller. Suda kötü kokuya sebep olan klor ve hidrojen sülfür gibi maddeleri aktif karbon filtre aracılığıyla sudan uzaklaştırmak mümkündür.

  Aktif Karbon Ne İşe Yarar?

  Aktif karbon filtresi düşük maliyetle su arıtmaya yardımcı olur. Su içerisindeki kimyasallar, organik maddeler ve tat, koku gibi sorunlara etkili bir çözümdür. İçme suyu elde etmek için kolay ve güvenli bir yöntemdir.

  Bizi Arayın Whatsapp
  Teklif Al
  Teklif Al