Ters Ozmoz Nedir? Ters Ozmoz Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Ters ozmoz teknolojisinde su, zar şeklinde filtrelerden geçirilir. Ters ozmoz sistemleri; suyu sağlıklı, ve ekonomik elde etmenin son derece etkili bir yoludur.

İçindekiler

ters ozmoz nedir

Dünya üzerinde temiz ve sağlıklı suların azalmasının yanı sıra bu sulara ulaşımda da sorun yaşanması sebebiyle temiz su ihtiyacı için farklı teknolojiler geliştirilmeye başlanmıştır. Bu teknolojiler içerisinde en sık kullanılan ters ozmoz yöntemidir. Bu yöntemin yaygınlaşmasıyla birçok kişi de ters ozmoz nedir, ters ozmoz teknolojisi nasıl çalışır sorularını sormaya başlamıştır.

Ters ozmoz teknolojisinde su; zar şeklinde tabir edilen filtrelerden geçirilir. Bu teknoloji, suya basınç uygular. Aynı zamanda bu basıncın altındaki suyu itme kuvveti aracılığıyla kirleticilerden arındırır. Ters ozmoz sistemleri; suyu sağlıklı, temiz ve ekonomik şekilde elde etmenin son derece etkili bir yoludur.

“RO” şeklinde de bilinen ters ozmos, teknolojisi ile üretilmiş olan arıtma cihazı modellerinde su, son derece ince gözeneklere sahip filtrelerden yüksek oranda basınçla geçer. Ters ozmoz membran filtre çeşitleri; kir, bakteri, tortu ya da büyük moleküllerin suyun içine geçmesine izin vermez. Bu teknolojiye sahip olan su arıtma cihazı modellerinde filtreleme sistemi genellikle farklı aşamalardan oluşur. Bu noktada rağbet gören modeller 5 aşamalı filtreler olarak bilinir.

Ters Ozmoz Nedir? 

Ters ozmoz nedir sorusuna kısaca şu şekilde cevap verebiliriz. Ters ozmoz, filtreleme işlemi esnasında suya basınç uygulanıp içinde yer alan mikropartikül ve ağır metallerin ayrıştırılma işlemi şeklinde tanımlanır. Ters ozmoz, aynı zamanda bilinen en verimli ve etkin su arıtma yöntemidir. Bu yönteme sahip su arıtma cihazı modelleri, önceki aşamalarda ayrıştırılması fazlasıyla güç olan küçük boyutlu maddeleri dahi sudan arındırma noktasında son derece başarılıdır.

Ters Ozmoz Teknolojisi Nasıl Çalışır? 

Ters ozmoz teknolojisi nasıl çalışır sorusunun yanıtı oldukça basittir. Ters ozmozun çalışma sistemi birkaç aşamadan oluşur. Ters ozmoz filtreleme sistemi öncesindeki aşamalardan geçerek toz ya da kum gibi bazı partiküllerden arıtılıp zararlı moleküllerden ayrıştırılmış olan su; sonrasında ters karbon filtreleme aşamasına geçer. Bu sırada suya basınç uygulanır. Bu basınçla su, yüksek membranlı filtrelerden geçer. Bu aşamada birtakım mikropartikül, inorganik molekül ve ağır metaller ayrıştırılır. Bu şekilde de daha temiz ve sağlıklı suya ulaşmak mümkün olur.

ters ozmoz nasıl çalışır 

Ters Ozmoz Teknolojisi Nerelerde Kullanılır? 

Ters ozmoz teknolojisi, günümüzde pek çok farklı alanda kullanılır. Ters ozmoz teknolojisi nerelerde kullanılır sorusunun yanıtını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Deniz suyu arıtma
 • Laboratuvar
 • Akü üretimi
 • Kozmetik ve ilaç sanayi
 • Fotoğrafçılık endüstrisi
 • Diyaliz merkezleri
 • Batarya sanayi
 • Metal kaplama sanayi
 • Tekstil
 • Buz yapımı
 • Cam sanayi
 • Yağ üretim sanayi
 • Elektronik sanayi
 • Hastane
 • Kuyu suyu arıtma işlemleri

Ters Ozmos ile Su Arıtma Güvenli mi? 

Ters ozmoz teknolojisini kullanan birçok kişinin aklına ters ozmos ile su arıtma güvenli mi sorusunun gelmesi oldukça normaldir. Ters ozmos teknolojisi ile su arıtma işlemi yapmak, son derece güvenlidir. Ozmos tekniği sayesinde suyun içerisinde zararlı bakterilerin yer almadığından emin olmak mümkündür. Bununla beraber elde edilen su da hem kir hem tortullardan arındırılmış halde olur. Ters ozmos ile arıtma yapıldığı zaman hijyenik, sağlıklı ve güvenli içme suyu elde edilebilir.

Ters Ozmoz Su Arıtma Fiyatları

Ters ozmoz su arıtma fiyatları, pek çok farklı unsur kapsamında şekil alır. Dolayısıyla bu noktada net bir rakam aralığı vermek mümkün olmaz. Ters ozmoz su arıtma teknolojisine sahip olan arıtma cihazlarının fiyat aralıkları, pek çok farklı bütçeye hitap edecek şekildedir. Bu sayede kolay erişim imkânının söz konusu olduğu söylenebilir. 

 
Sıkça Sorulan Sorular

Ters Ozmoz Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Ters ozmoz filtreleme sistemi öncesindeki aşamalardan geçerek toz ya da kum gibi bazı partiküllerden arıtılıp zararlı moleküllerden ayrıştırılmış olan su; sonrasında ters karbon filtreleme aşamasına geçer.

Ters Ozmos ile Su Arıtma Güvenli mi?

Ters ozmos teknolojisi ile su arıtma işlemi yapmak, son derece güvenlidir. Ozmos tekniği sayesinde suyun içerisinde zararlı bakterilerin yer almadığından emin olmak mümkündür.

Ters Ozmoz Su Arıtma Fiyatları

Ters ozmoz su arıtma fiyatları, pek çok farklı unsur kapsamında şekil alır. Dolayısıyla bu noktada net bir rakam aralığı vermek mümkün olmaz.

10 Mart 2023

Yorum Yap
Herhangi bir yorum bulunmamaktadır. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yap
Bizi Arayın Whatsapp
Teklif Al
Teklif Al