okullarda atık su arıtma sistemleri

Okullarda Atık Su Arıtma Sistemleri

Okullarda atık su arıtma sistemleri neden kullanılmalı? Okullarda su arıtmanın önemi?

İçindekiler

Tüm canlıların yaşamını tehdit eden atık su problemini atık su arıtma sistemleri sayesinde işlevsel ve sürdürülebilir şekilde çözmek mümkündür. Suyun kullanıldığı her yerde kirli ve zararlı atık su tahliyesi söz konusudur. Özellikle insan popülasyonunun yüksek olduğu kurumlar ve tesislerde kullanılan suyun kirlilik oranı artar.

Okullardan tahliye edilen atık su doğaya ve doğal yaşama zarar veren çevre kirliliğine yol açar. Gelişmiş toplumlarda eğitim kurumları, etkili atık su arıtma sistemleri kullanarak çevre kirliliğini azaltırken, kullanılan suyun farklı alanlarda tekrar işlevsel olmasını sağlar. Okullarda atık su arıtma sistemleri kirli ve zararlı suyun arıtılarak tekrar kullanılabilir hale getirilmesi için tercih edilir.

Arıtılan sular tarım alanlarında, yangın söndürmede, park ve bahçelerde, araç yıkamada ve birçok farklı alanda kullanılarak sürdürülebilir çevre reformlarına hizmet edebilir. Geri dönüşümü yapılan suların kullanılabilirlik nitelikleri de analizlerle belirlenir. Okullarda atık su arıtma amacına göre arıtma sistemleri de farklı özelliklere sahip olabilir.

Okullarda Atık Su Arıtma Sistemlerinin Kullanım Alanları

Eğitim kurumlarında atık su arıtma sistemleri çeşitli alanlarda kullanılabilir. Anaokullarında, ilköğretim okullarında, üniversitelerde dershanelerde, etüt merkezlerinde, eğitim kamplarında atık suların arıtılmasıyla su kirliliği kontrolünün sağlanması hedeflenir. Kullanım alanına, çevresel koşullara, atık suyum tekrar kullanılıp kullanılmayacağına göre sistem standartları da değişir.

Yasal yönetmeliklerle düzenlenen atık su arıtma kurallarına uygun olarak okullarda su arıtma sistemleri kurulur. Okulun ya da eğitim kurumunun kapasitesine göre sistem kapasitesi ve sistem çalışma prensipleri belirlenir.

Diğer su arıtma sistemleri gibi okullarda atık su arıtma işleminde de ön filtrasyon, yumuşatma ve ileri filtrasyon sistemleri ile yasal mevzuata uygun su arıtma işlemleri yapılır. İleri filtrasyon sistemleri olan reserve osmosis sitemlerinin kurulumu sayesinde suyun saflaştırılması ve daha sağlıklı suyun elde edilmesi mümkün olur. Hem fiziksel hem de kimyasal arıtmanın gerçekleştirilmesi için ters osmos sistemleri kullanılır. Ters osmos sisteminden başka dozajlama, ön filtrasyon, ultrafiltrasyon ve ultraviyole sistemler de tercih edilebilir. Otomatik ve etkili arıtma sağlanması için ters osmos sistemi ideal bir tercihtir.

Okullarda su arıtma sistemi tercihi yapılırken suyun analiz edilmesi ve fizibilite çalışmalarının yapılması gerekir. Suyun kimyasal nitelikleri, kullanım miktarı, arıtılan suyun kalitesi gibi kriterlere göre sistem tasarımı yapılabilir. Okullarda atık su arıtma sistemlerinde size özel çözümlerimiz için bizi aramanız yeterlidir.

Okullarda Atık Su Arıtma Sistemlerinden Hangisi Tercih Edilir?

Atık suyun niteliği, atık su arıtma sisteminin belirlenmesinde önemli bir detaydır. Endüstriyel atık suların özellikleri ile okul gibi alanlardaki atık suyun özellikleri farklıdır.  Genel olarak okullarda atık suyu arıtmak için ters osmos sistemleri tercih edilir. Çünkü bu sistemler saf suya ulaşmanın en kolay yolunu sunar. Bu yöntem tercih edilirse başka bir arıtma yöntemine ihtiyaç duyulmaz.

Okullarda atık su arıtmak için dozajlama, ön filtrasyon, ultrafiltrasyon ve ultraviyole gibi yöntemler de tercih edilebilir. En verimli yöntemin belirlenmesi profesyonel analizlerle mümkün olur. Fiziksel ve kimyasal arıtmanın tek bir sistemde gerçekleşmesi açısından ters osmos sistemleri avantajlıdır. Üniversitelerde atık su arıtma sistemleri fizibilite çalışmaları ve su analizleri sonucunda belirlenir. Tıp fakülteleri gibi bazı üniversitelerin atık suları kimyasal olarak farklı olabilir.

Okullarda atık su arıtmak için tercih edilecek sistemler analizlerle bağlı olarak değişebilir. Anaokulları, ilköğretim okulları, üniversiteler, öğrenci yurtları, etütler, eğitim kampları gibi birçok eğitim alanında mükemmel su arıtma sistemleri kuran firmamızdan profesyonel destek alabilirsiniz. Okullarda atık su arıtma sistemleri nasıl olmalı, hangi sistem tercih edilmeli merak ediyorsanız planlama, tasarım, kurulum, kurulum sonrası gibi süreçler hakkında firmamızın uzmanlığından yararlanabilirsiniz.

13 Mayıs 2022

Yorum Yap
Herhangi bir yorum bulunmamaktadır. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yap
Bizi Arayın Whatsapp
Teklif Al
Teklif Al