Mix-Bed Reçineli Sistemler: Özellikler, Avantajları
İçindekiler

  Mix Bed Reçine Sistemleri

  mix bed reçine sistemleri

  Mixbed Reçine Sistemleri endüstriyel alanlarda su arıtımı amacıyla tercih edilen yapay reçine kullanılan sistemlerdir. Son yılların en yeni endüstriyel atık su arıtma sistemlerinin başında gelen bu yöntem ile suların saflaştırılarak endüstriyel alanlarda kullanılabilecek kaliteye gelmesini sağlanır. Katyon üniteleri ve anyon ünitelerine sahip olan bu reçine sayesinde suyun içindeki iyonlar oksijen ve hidrojen olarak değiştirilir. Bu işleme de demineralizasyon adı verilir. Böylece saf su elde edilebileceği gibi endüstriyel alanda da oldukça başarılı bir yöntemdir. Kimyasal kullanılmadan sadece iyon değiştirilerek suyun saflaştırılması işlemi olan mixbed reçine sistemleri bu iyonun değiştirildiği alanda hem anyon hem de katyon reçinelerini kullanır. Detaylı bilgiye ve sorularınıza ulaşmak için web sitemizde bulunan telefon numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

  Mix Bed Reçine Sistemi Nedir?

  Mix Bed Reçine sistemlerinde katyonik ve anyonik reçineler tek tankta karışık bir şekilde bulunur. İçerisindeki pozitif ve negatif yüklü iyonları oksijen ve hidrojene dönüştürerek hem suyu saflaştırır hem de iletkenliğini azaltır. Sistem toplamda otomatik ya da manuel valf sistemi, reçine tankı ve mix bed reçinelerden oluşur. Farklı çalışma alanları için özel olarak geliştirilebilen bu sistem; suyun debisi, iletkenlik değeri ve suyun arındırma işlemi sonunda iletkenlik hassasiyetine göre ayarlanabilir. Bazı sistemlerde reçineler doygunluğa ulaştığı zaman rejenere edilerek eski performansına kavuşturulur. Ancak bu sistemin sahip olduğu reçineler yenilenmez, belirli aralıklarla değiştirilir. Bu sistem tek başına etkili olmayacağı için Reverse Osmosis ya da deiyonizasyon sistemlerinin çıkışına entegre edilerek kullanılır. Bu sayede son aşamada sudaki iyon oranı istenilen seviyeye getirilerek iletkenliği de bu doğrultuda ayarlanır.

  Mix Bed Reçine Sistemleri Hangi Amaçla Kullanılır?

  Endüstriyel alanda suyun iletkenliğinin azaltılması gereken yerlerde tercih edilen Mix Bed reçine sistemleri, son aşama olarak kullanılır. Sudaki askıda katı madde, kireç, kil gibi partiküller arındırıldıktan sonra suyun deiyonizasyon aşaması Mix Bed reçine sistemleri ile gerçekleştirilir. Bu sayede sudaki iyon hidrojen ve oksijen ile değiştirilerek iletkenliği de azaltılır. Saf suyun iletkenlik oranı kullanılacak olan endüstriye göre değiştiği için sistemin ayarlaması buna göre yapılabilir. Asıl amacı sudaki iletken iyonların anyonik ve katyonik ünitelerle değiştirilmesi olan Mix Bed Reçine sistemleri aynı zamanda hidrojen ve oksijen desteği de sağlar. Bu sebeple saf su elde edilebilir. Sistem hakkında detaylı bilgi için web sitemizdeki telefon numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

  Mix Bed Reçine Sistemleri Kullanım Alanları

  Mix Bed Reçine sistemleri sayesinde saf suya ulaşabildiğimiz için özellikle ilaç ve kozmetik sektöründe son aşama olarak kullanılır. Sudaki askıda katı maddeler ve diğer zararlı partiküller Ters ozmos yöntemi ile arındırıldıktan sonra deiyonizasyon yöntemi için Mix Bed Reçine sistemi tercih edilir. Ayrıca iyon değişimi sebebiyle suyun iletkenliği azaldığı için çok düşük iletkenlikte su ihtiyacı olan elektronik sektöründe ve elektrik santrallerinde bu sistem kullanılabilir. Bu alanların yanı sıra saf suya ihtiyaç duyulan matbaacılık sektöründe de Mix Bed Reçine sistemleri tercih edilir. Siz de bu sistem hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için web sitemizden yararlanabilir ya da bize telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

  Mix Bed Reçine Sistemleri Özellikleri

  İşlem gören tüm sularda mineraller olduğu için bu minerallerin ayrıştırılması işleminde tercih edilir. Mixbed Reçine Sistemi, sahip olduğu karışık yataklı üniteler sayesinde sudaki pozitif ve negatif yüklü iyonlarından ayrıştırılması işleminde kullanılır. Bu sistem sayesinde suyun içindeki iyonlar hidrojen ve oksijene dönüşeceği için atık su olmaz ve bu sebeple de çevre dostu yöntemler arasında yer alır. Reçineleri rejenere yapılamayan bu sistemin tankı belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Bu sayede doygunluğa ulaşan reçine tankı eski performansına kavuşabilir. Ayrıca bu sistem sayesinde ihtiyaç duyulan iletkenlik seviyesi de ayarlanabileceği için birçok alanda tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Mix Bed Reçine sistemi hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

  Mix Bed Reçine Sistemleri Avantajları

  Mix Bed Reçine sistemi, sudaki iyonları hidrojen ve oksijene dönüştürerek havaya karışmasına yardımcı olduğu için atık su oluşturmaz. Bu sayede çevre dostu bir yöntem olarak endüstriyel alanda kullanılabilir. İşlem gören tüm sularda iyon bulunduğu için özellikle iletkenliğinin az olması gereken üretim alanlarında tercih edilir. Aynı zamanda özellikle enerji santralleri ve elektronik sektöründe suyun iletkenliğinin ayarlanması gerekir. Bu açıdan Mix Bed reçine sistemleri ihtiyaç duyulan iletkenliği ayarlayarak tercihe göre de-iyonizasyon işlemini gerçekleştirir. Siz de detaylar ve daha fazlası için bize ulaşabilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Mix Bed Reçine Sistemlerinde Kimyasal Kullanılır mı?

  Hayır, kullanılmaz. Bu sistem anyonik ve katyonik üniteler sayesinde suyun iyon giderimi işlemini gerçekleştirir. Aynı zamanda iletkenliğini de azaltarak suyun kimyasal kullanılmadan fiziksel değişimini yapar.

  Mix Bed Reçine Sistemlerinde Atık Su Oluşur mu?

  Hayır, bu sistemlerde atık su oluşmaz. Sudaki iyonlar deiyonizasyon sırasında hidrojen ve oksijene dönüştüğü için havaya karışarak herhangi bir çevre kirliliğine sebep olmadan arıtım gerçekleştirir.

  Bizi Arayın Whatsapp
  Teklif Al
  Teklif Al