Klor Dozaj Dezenfeksiyon Sistemleri
İçindekiler

  Klor Dozaj Dezenfeksiyon Sistemleri

  klor dozaj dezenfeksiyon sistemleri

  Klor dozajlama sistemleri kalıcı etkisi sebebiyle uzun yıllardır tercih edilen su arıtma yöntemlerinden biridir. Mevcut sudaki bakteri, virüs, mantar gibi zararlı mikroorganizmaların kalıcı bir şekilde giderilmesi işleminde kullanılan klor dozajlama, dezenfekte işlemi amacıyla tercih edilen en yaygın sistemlerdendir. Kalıcı etkisinin olması sebebiyle oldukça ekonomik olan bu sistem, başta içme suyu olmak üzere birçok farklı alanda tercih edilir. Suyun içinde bulunan nitrit, demir ve mangan gibi maddeleri oksitlemek amacıyla tercih edilir. Sadece içme sularında değil endüstriyel alanlarda kullanılan suların dezenfektasyon işlemleri de klor dozajlama üniteleri sayesinde yapılabilir. Bu sistemde kullanılan klor, birçok organizma üzerinde yeterli dezenfektasyon sağlayan kimyasallardan olduğu için dozaj pompa yöntemi ile suya aktarılır. Bu sayede mevcut suyun kalıcı bir şekilde dezenfekte edilmesi sağlanır. Kalıcı etkisi olması sebebiyle de ekonomik olan bu sistem 3 farklı çalışma prensibine sahiptir. Standart tip dozajlama, ORP kontrollü dozajlama ve debi kontrollü dozajlama olarak üç sistemde üretilir. Sistemler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz web sitemizdeki bilgilerden yararlanabilir, telefonlarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

  Klor Dozaj Dezenfeksiyon Sistemleri Nedir?

  Sudaki asılı kimyasal maddelerin azaltılması durumlarında tercih edilen klor dozaj dezenfeksiyon sistemleri, özellikle sudaki nitrit, demir ve mangan gibi maddeleri oksitlemek için kullanılır. Birçok alanda kullanılmaya uygun olan bu sistem, suyun klor yardımı ile temizlenmesini baz alarak işler. Bu klorun dozajlama sistemi ile yapılması da oldukça önemli özelliklerindendir. Klor, kararlı bir kimyasal olduğu için uzun süre dayanıklılık gösterir. Bu dayanıklılık da sistemin daha az maliyetli olmasını sağlar. Aynı zamanda kullanılan klor, sadece suyun değil deponun, boru hattının ve diğer tüm ekipmanların korunması ve mikrobakteriyel olarak kirlenmesinin önlenmesi amacıyla da tercih edilen bir kimyasaldır. Bu sistem hakkında detaylı bilgi almak isterseniz telefon numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

  Klor Dozaj Dezenfeksiyon Sistemleri Nasıl Çalışır?

  Klor, kararlı kimyasal maddelerden biri olduğu için ham suyun geçtiği hatlar belirli bir oranda klorlanarak suyun depoya klorlu girmesi sağlanır. Depoda da bünyesindeki klor sayesinde dezenfektasyon devam eder. Klor sayesinde deponun sürekli dezenfekte kalması sağlanarak su tesisatlarında oluşan mikrobiyolojik kirlenmenin önüne geçilir. Kullanılacak dozaj pompası seçilirken klorlanması gereken suyun miktarı ve klor yapılacak boru hattının basınç değerleri göz önünde bulundurulur. Klor dozajını direkt tüm suya yapmak yerine depoya giden boru hattı üzerine ya da depo girişine yapmak gerekir. Bunun sebebi ise klorla temas eden suyun bir süre bekleyerek dezenfekte işleminin bu sürede gerçekleşmesidir. Su depoya dalgıç pompa ile aktarılacak ise dozajlanacak klorun dalgıç pompanın basıncı ve suyun kapasitesi göz önünde bulundurularak belirlenmelidir. Basınç miktarının yüksek olduğu durumlarda klorun direkt olarak depoya uygulanması ve dozaj pompasının düşük basınçta çalışması önerilir. Bunun sebebi ise bu uygulamanın pompanın ömrünü uzatmasıdır. Dezenfekte edilecek suyun kireç değeri yüksekse montajı yapılan çekvalf sistemlerinin tıkanmasına yol açabileceği için yüksek basınçta çalıştırılması bozulma riskini artırır. Tüm bu etmenler göz önünde bulundurularak bir tercih yapılmalı ve dozaj pompalarının depoya montajlanması gerekir.

  Klor Dozaj Sistemleri Çeşitleri

  Klor dozaj sistemleri, çalışma alanlarına göre farklılık gösterirken klorlaması gereken su miktarına göre de değişir. Klorlanması gereken suyun kapasitesi, kireç oranı ve kaynağı bu sistemin türlerini oluşturur. Üç farklı klor dozajlama sistemi vardır. Bunların başında standart tip dozajlama sistemi gelir. Adından da anlaşılacağı üzere manuel olarak klorlama yapılmasına yarar. Diğer yöntem ORP kontrollü dozajlama sistemidir. Bu sistem otomatik olarak çalışan ve sudaki kimyasal miktarına göre dozajlama yapan bir çalışma prensibine sahiptir. Son olarak da debi kontrollü dozajlama sistemi bulunur. Bu sistemin özelliği ise akan suyun miktarına göre klorlama yapılmasıdır. Kullanılan alana ve su miktarına göre tercih edilen bu sistemler hakkında siz de detaylı bilgiye ulaşmak için bizi arayabilir, web sitemizden yararlanabilirsiniz.

  Standart Tip Dozajlama Sistemleri;

  Standart tip dozajlama sistemi, suyun ihtiyacı olan klorun manuel olarak dozajlanması prensibiyle çalışır. Dozu ayarlanan klor, depoya monte edilen pompanın üzerinde bulunan strock değeri ile ayarlanır ve diğer tüm yöntemlerde olduğu gibi bu yöntemde de birçok farklı akışkan bulunur. Daha az miktardaki sıvıların dozajlamalar için tercih edilebilen bu yöntem birçok farklı alanda kullanıma uygundur. Standart tip dozajlama hakkında daha fazla bilgi almak ya da aklınızdaki soruları sormak isterseniz bize web sitemizde bulunan telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

  ORP Kontrollü Dozajlama Sistemleri;

  ORP kontrollü sistemleri, birçok farklı alanda rahatlıkla kullanılabilen bir sisteme sahiptir. Oldukça kullanışlı ve tam otomatik çalışan bu sistem birçok endüstride tercih edilir. Arındırılması gereken sudaki kimyasal miktarını ölçerek suyun ihtiyacı olan klor dozunu ayarlar. İhtiyacı olan kimyasal miktarını dozajladıktan sonra suyun yeterli doygunluğa ulaşması ile dozajı durdurur ya da ihtiyaç halinde dozlamayı sürdürür. Suyun sahip olduğu pH değerine bağlı olarak ihtiyaç duyduğu kimyasalın ayarlamasını yapar. ORP kontrollü sistemlerde dozaj pompası ve kontrol panosu kullanılmasının yanı sıra sudaki kimyasalın ölçümü için elektrod (prob) ve elektrod kabı da kullanılır. Tam otomatik çalışması sebebiyle birçok endüstrinin tercihleri arasında olan ORP kontrollü sistemler, kullanım kolaylığı sağlamasının yanı sıra az maliyetli olması sebebiyle kullanılır.

  Debi Kontrollü Dozajlama Sistemleri;

  Debi kontrollü dozajlama yöntemi de sürekli akan suyun olduğu alanlarda tercih edilir. Sıvı akışının olması gerektiği durumlarda suyun debisini ölçerek ihtiyaç duyduğu miktarda dozlama yapar. Dozaj pompasına bağlanan bir sayaç yardımı ile suyun akma hızı ölçülür ve bu veriler sinyal olarak pompaya gönderilir. Bu sayede sürekli olarak klorlanması yerine ihtiyaç duyulan miktarda doz ayarlaması yapılır. Akan suyun klorlanması durağan suya göre daha zor olduğu için bu yöntem tercih edilir. Hem ekonomik hem de kullanışlı olan bu yöntem birçok farklı endüstride tercih edilir. Debi kontrollü tarzındaki dozajlama yöntemleri hakkında bilgi almak isterseniz, her zaman bize ulaşabilirsiniz.

  Klor Dozaj Dezenfeksiyon Sistemleri Hangi Amaçla Kullanılır?

  Klor, kararlı kimyasallar arasında olduğu için suyun arıtılması gereken durumlarda tercih edilir. Özellikle depodan kullanılan suların arındırılması için tercih edilen klor, hem az maliyetli hem de uzun ömürlü kullanım imkanı sunar. Ekonomik olması sebebiyle birçok farklı alanda tercih edilen klor dozajlama sistemleri, sudaki oksitlenebilen maddelerin oksitlenmesini sağlar. Aynı zamanda klor kalıcı bir dezenfekte yöntemi olduğu için endüstrilerde kullanılan en ekonomik yöntemdir. Uzun yıllardır suların dezenfektasyon işlemlerinde tercih edilen klor dozajlama sistemleri, sadece suların dezenfekte edilmesi için değil kullanılan tüm parçaların da bakteriyel anlamda temiz tutulması için kullanılır. Bu sistem hakkında daha fazla bilgi almak ve başka hangi amaçlarda kullanıldığını öğrenmek isterseniz web sitemizden yararlanabilirsiniz.

  Klor Dozaj Dezenfeksiyon Sistemleri Kullanım Yerleri?

  Su arıtma yöntemleri arasında en ekonomik ve uzun ömürlü yöntemlerden biri olan klor dozajlama dezenfeksiyon sistemleri özellikle tarım, sulama ve su arıtma tesislerinde çokça tercih edilir. Hem kalıcı hem de kullanışlı bir yöntem olması sebebiyle imalat, tıbbi uygulamalar ve madencilik alanında da en çok kullanılan sistemdir. Gıda ve kâğıt işleme gibi birçok farklı endüstride tercih edilen klor dozajlama dezenfeksiyon sistemlerinin tercih edilme sebeplerinin başında esnek kurulum özelliğine sahip olması gelir. Tam otomatik çalışması kullanım kolaylığı sağlarken özellikle aşındırıcı kimyasallarla birlikte kullanıma uygun olması da tercih edilme sebepleri arasındadır. Hem bakım hem de kullanım maliyetleri düşük olan klor dozajlama dezenfeksiyon sistemleri, birçok sanayi alanında rahatlıkla tercih edilen bir yöntemdir. Kullanıldığı alanlar ve daha fazlası hakkında detaylı bilgi almak isterseniz telefon numaralarımızdan ya da web sitemizden bize ulaşabilirsiniz.

  Klor Dozaj Dezenfeksiyon Sistemleri Avantajları

  Klorun arındırılmak istenen suya belirli aralıklarla ve ihtiyaç duyulan miktarda dozajlanması işlemi olan klor dozajlama dezenfeksiyon sistemleri, kalıcı çözümler sunduğu için oldukça kullanışlıdır. Özellikle depolarda muhafaza edilen suların dezenfekte edilmesi gerektiği durumlarda bu sistemin kullanılması daha az maliyetli olur. Suda bulunan bakteri, virüs, mikroorganizmaların kalıcı bir şekilde arındırılması işleminde kullanılmasının yanı sıra özellikle içme suyunun dezenfeksiyonunda tercih edilir. Ekonomik olmasının yanı sıra tam otomatik bir sisteme sahip olması da dozajlama avantajları arasında yer alır. Daha fazla bilgi almak isterseniz web sitemizdeki telefon numaralarımız sayesinde bize ulaşabilir, tüm sorularınıza cevap alabilirsiniz.

  Klor Dozaj Dezenfeksiyon Sistemleri Özellikleri

  Suya uygulanması gereken sıvı klorun dozaj yöntemi ile ayarlanması klor dozajlama dezenfeksiyon sistemi özellikleri arasında gelir. Uzun yıllardır kullanılan bu sistem ekonomik olması sebebiyle tercih edilir. Üç farklı sisteme sahip olması ile her alana uygun şekilde kullanılabilir. Akan suların klorlanmasına yarayan debi kontrollü dozajlama, otomatik olarak dozajın yapılmasını sağlayan ORP kontrollü dozajlama ve manuel olarak ayarlanan standart tip dozajlama sistemlerine sahiptir.

  Sıkça Sorulan Sorular

  ORP Kontrollü Dozajlama ile Debi Kontrollü Dozajlama Arasındaki Fark Nedir?

  ORP kontrollü dozajlama sisteminde suyun ihtiyacı olan kimyasal otomatik olarak ayarlanarak pompa yardımı ile aktarılır. Debi kontrollü dozajlama yönteminde ise akan suyun debisi belirlenerek yine pompa yardımıyla ihtiyacı olan klorun aktarımı yapılır.

  Klor Dozaj Dezenfeksiyon Sistemleri Evlerde Kullanılır mı?

  Evet, kullanılır. Özellikle içme suyu arıtımında tercih edilen bu yöntem, evlerin dışında birçok farklı endüstriyel alanda da tercih edilir.

  Bizi Arayın Whatsapp
  Teklif Al
  Teklif Al