gıda fabrikası su arıtma sistemleri

Gıda Fabrikası Su Arıtma Sistemleri

Gıda fabrikası su arıtma sistemleri ve gıda fabrikasında su arıtma sistemi kullanım alanları nelerdir?

İçindekiler

Dünya genelinde oldukça büyük bir sektör olarak karşımıza çıkan gıda sektöründe su tüketimi de aynı oranda fazla olur. Çok çeşitli meyvelerin, et çeşitlerinin, tahılların, süt ve süt ürünlerinin düzenli olarak işlenip paketlenmesi gibi işlemlerin yapıldığı bu sektörde su arıtma sistemlerinin sağladığı faydalar fazlasıyla önemlidir.

Gıda fabrikası su arıtma sistemleri sayesinde üretim sürecinde kullanılan su çok daha güvenli ve sağlıklı olur. Bununla birlikte bu tür üretimlerin sonucunda kullanılmış olan suyun kirlilik oranı da bir hayli fazla olur. Doğal su kaynaklarının korunması adına atık suların tekrar kullanılabilmesi için çok çeşitli arıtma sistemlerinden yararlanılır. Böylece hem doğa dostu bir duruş sergilenir hem de su tüketim maliyetleri uzun vadede büyük oranda azalır.

Gıda Fabrikası Su Arıtma Sistemlerinin Kullanım Alanları

>Gıda sektöründe en önemli hususlardan biri de temizlik ve hijyen olur. Bu durum ister istemez su tüketimini ciddi boyutlara yükseltir. Nüfusun hızla artış gösterdiği günümüz dünyasında doğal kaynakların korunması ise büyük önem taşır. Hal böyle olunca gıda sektöründe ortaya çıkan atık suyun tekrar kullanılabilmesi amacıyla çok çeşitli teknolojiler kullanılır.

Gıda fabrikası su arıtma sistemlerinin sağladığı avantajlar göz önünde bulundurulduğunda bu alanda faaliyet gösteren firmaların atık su arıtım işlemlerine yönelmesi şaşırtıcı değildir. Bu tür arıtma sistemlerinin gıda sektöründe yaygın olarak kullanıldığı alanlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Yemek fabrikaları
 • Meyve suyu fabrikaları
 • Alkollü ve alkolsüz içecek fabrikaları
 • Maden suyunun şişelendiği tesisler
 • Konserve fabrikaları Bisküvi veya çikolata yapılan fabrikalar Beyaz ve/veya kırmızı et işleyen fabrikalar
 • Süt ve/veya süt ürünleri mandıraları veya fabrikaları
 • Balık yemi üretimi yapan ya da balık işleme fabrikaları
 • Tatlı veya börek imalatı yapan tesisler
 • Tarım ürünleri işleyen ve seracılık yapan işletmeler ,
 • Yumuşatma ve ileri filtrasyon sistemleri Reverse osmosis sistemleri

Bu tür gıda fabrikalarında ya da tesislerinde malzemelerin temizlenmesi, işlenmesi, paketlenmesi gibi süreçlerde bol miktarda temiz ve sağlıklı su tüketimi gerçekleştirilir.

Ayrıca çalışan birçok cihazın suyla etkileşimi de bulunur. Saf ve temiz suyla çalışan cihazların yüksek performans gösterdiği ve uzun ömürlü olduğu bilinir. Böylece hem atık su tekrar kullanıldığı için kaynaklar korunur hem de üretim süreci üstün kalitede olur.

Gıda Sektöründe Su Arıtma Sistemlerinin Sağladığı Avantajlar

Hastalık riskini minimize etmek ve sağlıklı bir gıda tüketimi gerçekleştirmek için gıda sektöründe arıtılmış su kullanımı oldukça önemlidir. Bol miktarda su tüketiminin gerçekleştirildiği bu sektörde atık suların geri dönüştürülmesi ve tekrar kullanılması da doğal çevrenin korunması adına özen gösterilmesi gereken bir husustur.

Gıda sektöründe su arıtma sistemlerinin sağladığı pek çok farklı avantaj vardır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Tüm bu avantajlardan faydalanmak isteyen birçok gıda fabrikası ve tesisi, su arıtma sistemlerinden yararlanarak güvenli ve sağlıklı su tüketimi gerçekleştirir.

 • Hijyenik gıda üretimi gerçekleştirilir.
 • Çok çeşitli hastalıkların ortaya çıkması engellenir.
 • Doğal su kaynaklarının mümkün olduğunca korunması sağlanır.
 • Su sarfiyatının önüne geçilir. Bu durum maliyetlerin düşmesi üzerinde de etkili olur.
 • Üretilen gıdaların çok daha kaliteli ve güvenli olması sağlanır.
 • Üretimde kullanılan ve suyla temas eden cihazların uzun ömürlü olması sağlanır.

Gıda Fabrikası Su Arıtma Sistemleri Nasıl Yapılır?

Gıda sektöründe kullanılacak olan suyun zararlı bakterilerden ve kimyasallardan uzaklaştırılması için tercih edilen su arıtma sistemleri, pek çok farklı ihtiyaca ve beklentiye karşılık verecek çeşitliliktedir. Arıtma sisteminin kurulacağı yere bağlı olarak en uygun seçimin yapılması doğru olur.

Bu noktada kaliteli ve güvenilir firmalardan profesyonel destek alınması, kullanım alanına ve amacına uygun su arıtma sistemlerinin tercih edilmesi çok önemlidir. Siz de gıda fabrikanızda ya da tesisinizde su arıtma tesisi oluşturmak isterseniz Fairats tarafından sunulan hizmetlere göz atabilir, alanında uzman ekibinden gıda fabrikası su arıtma sistemleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Böylece siz de hem su kaynaklarını koruyarak doğaya destek olabilir hem de su maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Aynı zamanda kaliteli ve güvenli üretim sürecini gerçekleştirmenin avantajını elde edebilirsiniz.

25 Nisan 2022

Yorum Yap
Herhangi bir yorum bulunmamaktadır. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yap
Bizi Arayın Whatsapp
Teklif Al
Teklif Al