Arsenik Giderim Filtresi: Özellikleri, Kullanım Yerleri
İçindekiler

  Arsenik Giderim Filtresi

  arsenik giderim filtresi

  Dünya genelinde su kirliliklerinin her geçen gün artması içme sularının kalitesinin azalmasına sebep olur. Dünya üzerindeki tüm su kaynaklarından yalnızca %0,03’ü içme suyu olarak kullanılabildiği ve kirliliğin giderek arttığı bir gelecekte içme suyu bulmak büyük bir probleme dönüşür. Su arıtma sistemleri yaşamımızı devam ettirebilmemiz için gereken suya ulaşmak için etkili bir çözümdür. Doğal su kaynaklarında bile görülebilen arsenik insan sağlığını tehdit eder. Arsenik doğal olarak oluşabilen, erozyonla su kaynaklarını kirletebilen veya sabun, boya, ilaç ve metal gibi endüstriyel ürünlerin üretimi esnasında ortaya çıkarak doğaya karışabilen ağır bir metaldir. Kansere yol açan bu kimyasalın içme sularında bulunması vücudumuza büyük ölçüde zarar verebilir, vücuda alımı uzun süreli devam ettiğinde akciğer ve mesane kanserine sebep olabilir. Kanserin yanı sıra birçok sağlık problemiyle ilişkilendirilen arsenik içme sularından ayrıştırılabilir. Arsenik giderim filtresi sayesinde daha sağlıklı ve daha temiz içme suyu elde etmek mümkündür. Arsenik giderim filtresi hakkında detaylı bilgi almak için telefonla bize ulaşabilirsiniz.

  Arsenik Giderim Filtresi Nedir?

  Yer kabuğunda en çok bulunan elementlerden birisi olan arsenik, hem toksik hem de kanserojen bir maddedir. Doğal olarak ya da tarımsal ve endüstriyel faaliyetler sonucunda doğada bulunur. Kokusuz ve tatsız olmasından dolayı su içerken hissedilmez. İnsan sağlığına verdiği büyük hasarlardan birkaçı karın ağrısı, mide bulantısı, kısmi felç ve körlük olarak sayılabilir. Bunlar dışında cilt, gırtlak, akciğer, karaciğer kanserlerine neden olduğu da görülür. Arsenik giderim filtresi içme suyundan arseniği temizleyerek size temiz içme suyu sunar. Filtre sayesinde sudaki arsenik değeri Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği üst sınır olan 10 mg/lt’ye düşürülebilir. Arsenik filtreleri, sudaki arsenik oranı ve diğer bazı değişkenler dikkate alınarak tasarlanır. Kullanım yeri ve ihtiyaca göre farklı kapasitelerde ve malzemelerde bulunur. Arsenik giderim filtresiyle ilgili diğer bilgileri web sitemizde inceleyebilirsiniz.

  Arsenik Giderim Filtresi Özellikleri

  Suda en fazla şekilde bulunan inorganik arsenik türleri iki tanedir. Bunlar arsenit ve arsenattır. Arsenik türü ve dağılımını, suyun pH’ı, demir, kalsiyum, sülfür gibi iyonların bulunması ve redoks potansiyeli belirler. Dünya üzerinde birçok bölgede doğal yollarla oluşmuş yeraltı suyu, arsenik açısından kirlidir ve bu kirlilik sebebiyle çok sayıda kişi arsenik zehirlenmesi yaşar. Ülkemizde ise özellikle batı tarafında içme sularının Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş üst limit olan 10 mg/lt’den daha fazla arsenik içerdiği bilinir. Endüstriyel ve ev tipi su arıtma cihazlarında bulunan arsenik giderim filtresi, içme suyundan arseniği uzaklaştırarak hijyenik ve sağlıklı bir su içmemizi sağlar. Ev tipi tezgah altı cihazlardaki ters osmoz sistemi de endüstriyel su arıtma sistemleri de arsenik dâhil birçok kanserojen maddeyi sudan temizler. Arsenik giderim filtresi hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

  Arsenik Giderim Filtresi Kullanım Yerleri?

  Arsenik giderim filtresi fabrikalarda, endüstriyel ve ev tipi su arıtma cihazlarında kullanılır. Bunun yanı sıra, köylerde ve beldelerde kurulacak su arıtma cihazları da arsenik arındırmak için uygundur. Köyler ve beldelerde su arıtma için kurulacak tesisler yerleşim yerinin koşullarına uygun, kolay işletilen, sık kontrol ve bakım gerektirmeyen türde olmalıdır. Düşük kurulum ve işletim maliyetiyle kolayca kullanılabilir. Arsenik giderim filtresi ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak ettiklerinizi bize ulaşarak öğrenebilirsiniz.

  Arsenik Giderim Filtresi Nasıl Çalışır?

  Arsenik giderimi 3 farklı şekilde yapılabilir. Bunlardan ilki ters osmoz yöntemi ile arsenik giderimidir. Bu yöntem yalnızca arseniği sudan ayrıştırmakla kalmaz, zararlı olabilecek diğer maddeleri de sudan çok büyük oranda uzaklaştırır. Bu sistemlerde bulunan membran filtre yalnızca su moleküllerini geçirir. Arsenik ve diğer iyonlar bu filtreden geçemez. Diğer bir yöntem ise floklama sonrası filtrasyondur. Arsenik suda belirli pH derecelerinde demir iyonlarına bağlanarak absorbe edilir. Sudaki demire bağlı arsenik, membran filtrelerden geçirilerek arıtılır. Üçüncü ve son yöntem, reçine filtre yani iyon değiştiricidir. İyon değiştirici sistemler daha çok su yumuşatma sistemi olarak bilinir. Bu filtre ile sudan arsenik ve diğer mineralleri sudan ayrıştırmak mümkündür. Arsenik giderim yöntemleri ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz

  Sıkça Sorulan Sorular

  İçme Sularının Arsenikten Arındırılması Neden Önemlidir?

  Arsenik ağır bir metaldir. Arseniğe uzun süre maruz kalmak sağlığınız üzerinde ciddi ve kalıcı hasara neden olur. Kokusuz ve tatsız olması sebebiyle suda bulunup bulunmadığı çıplak gözle anlaşılmaz, uzun süre vücuda alınması çeşitli hastalıklara sebep olur. Bu nedenle içme suyu arsenikten arındırılmalıdır

  Arsenik Giderim Filtresi Evde Kullanılabilir mi?

  Ev tipi su arıtma cihazlarında arsenik giderimi yapılır. Cihazlarda bulunan filtreler arseniği sudan ayırarak sağlıklı su içmenizi sağlar.

  Bizi Arayın Whatsapp
  Teklif Al
  Teklif Al