su diyeti nedir? nasıl yapılır?

Su Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Su diyeti, kişinin kilo verme veya vücuttaki toksinlerden arınma amacıyla su tüketimine dayanan bir diyet programıdır. Su diyeti genellikle suyun metabolizmayı hızlandırması ve tokluk hissi sağlaması gibi faydalarına dayanır. Detaylar için yazımızın devamına göz gezdirin!

İçindekiler

Su, hayatın en önemli ve en gizemli mucizesidir. Sağlıklı yaşamın en önemli destekçisi olan suyu bir diyet programında nasıl kullanabileceğinizi bu yazımızda anlatacağız. Su diyeti çeşitli yaklaşımlarla alternatif seçenekler sunar. Vücuttan toksinlerin atılmasını ve yağ yakımının hızlanmasını sağlayan su diyeti temelde su tüketimine dayanan bir diyettir. Günlük besin ihtiyacı bu diyette sadece su ve sıvı içeceklerle karşılanır. Katı besin alınmadığından vücuda toksin girme durumu da minimuma iner. Su diyeti yapmanın çeşitli yolları vardır. Şimdi gelin kısaca su diyeti nedir, nasıl yapılır sorularına cevap verelim!

Su Diyeti Nedir?

Su diyeti nedir sorusuna en yalın haliyle, günlük besin ihtiyacının sadece su ve sıvı içeceklerle karşılandığı diyet türüne su diyeti denilmektedir şeklinde cevap verebiliriz. Su içerek kilo vermek vücudun toksinlerden arınması açısından faydalı bir yöntemdir. Ancak su diyeti yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta vücudun ihtiyacı olan besinlerin sıvı şekilde alınmasıdır. Vitamin, mineral veya protein ihtiyaçlarının sıvı şekilde karşılanması gerekir. Su içerek zayıflamak istiyorsanız farklı su diyeti seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Tarçınlı su, limonlu su ya da sirkeli su diyetleri gibi alternatif diyetler arasından seçim yapabilirsiniz.

Su Diyeti Faydalı mıdır?

Su diyeti faydalı mıdır sorusu diyet yapmak isteyen herkesin ilk sorduğu soruların başında gelir. Her diyette olduğu gibi bu diyette sağlıklı ve doğru şekilde yapıldığında oldukça faydalı bir diyet seçeneğidir. Su diyeti listesi gerektiği şekilde ayarlanırsa vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein gibi değerler bakımından zengin içecekler hazırlanabilir. Su diyeti vücutta tam bir detoks etkisini yaratır. Vücutta oluşan toksinlerin atılmasında büyük yardımcı olur. Su diyeti faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Vücuttan toksinlerin arındırılmasını sağlar.
 • Ödemlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Kan dolaşımını düzenler ve kanı temizler.
 • Cildi canlandırır ve hücreleri yeniler.
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Su içme alışkanlığı kazandırır.
 • Gerginliği ve stresi azaltır

Su Diyeti Zararları Nelerdir?

Katı besinleri tamamen kesmek sağlıklı bir diyet yöntemi olmayabilir. Su diyetinde sağlıklı seçimler yapılmazsa sağlığa zararlı etkiler ortaya çıkabilir. Su diyeti zararları yapılan diyetin içeriğine ve uzunluğuna göre etki edebilir. Tamamen su ve sıvıdan oluşan şok su diyetleri 3 günden fazla yapılmamalıdır. Su diyeti yapılacaksa bir diyetisyenden yardım almak en iyi yol olacaktır. Su diyetinde sağlıklı bir planlama oldukça önemlidir. Su diyeti zararları nelerdir sorusunun yanıtlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kan şekerinde ani düşüşler yaratabilir.
 • Böbreklere zarar verebilir.
 • Tükenmişlik ve sinirlilik hissi olabilir.
 • Dudaklarda ve dilde uyuşma meydana gelebilir.
 • Koordinasyon ve güç kaybı oluşabilir.
 • Yeme bozukluklarına neden olabilir.

 

su-diyeti-nasil-yapilir

Su Diyeti ile Kilo Vermek Mümkün müdür?

Su diyeti yapmak isteyenler sıklıkla su diyeti ile kilo vermek mümkün müdür sorusunu sorarak bu diyete yaklaşmaktadır. Sağlıklı ve düzenli şekilde yapılacak su diyeti ile kilo vermek mümkündür. 30 günlük su diyeti ile birkaç beden incelebilirsiniz. Ancak 30 günlük su diyeti yapılacaksa mutlaka sağlıklı bir planlama şarttır. Su ve sıvı içeceklerden oluşan diyeti düzenli bir şekilde yaparsanız istediğiniz kadar kilo verebilirsiniz. Su diyeti yapmak istiyorsanız sağlık durumunuzun bu diyete uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Su Diyeti Kaç Kilo Verdirtir?

Su diyeti vücudu toksinlerden temizleyen, yağların hızlı şekilde yakılmasını sağlayan sağlıklı bir diyettir. Su diyeti yapanların doğal olarak soracağı soru da su diyeti kaç kilo verdirtir sorusudur. Yapılan su diyetinin liste içeriği ve ne kadar sürdüğü verilecek kilo miktarını belirler. Örneğin, 7 günlük su diyetiyle 8 kg kadar kilo vermek mümkün olabilir. Su diyeti vücuda birçok açıdan fayda sağlar. Su diyetinin cilde faydaları oldukça fazladır. Cildin yenilenmesinde ve daha genç görünmesinde etkilidir.

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Su diyeti nasıl yapılır sorusunun yanıtı oldukça basittir. Adından da anlaşılacağı gibi su temelli bir diyettir ve su diyeti yapılırken günde en az 3 litre su içmek gerekir. Bununla birlikte tüketilecek farklı sıvı besinler de vardır. Adaçayı, domates suyu, elma suyu, portakal suyu, yeşil çay veya diğer bitki çayları gibi sıvı içeceklerle diyet planlaması yapılır. Su diyetinde katı besinler tüketilmez. Su diyetlerinin sirkeli su diyeti gibi alternatif diyet seçenekleri bulunur. Sağlıklı kilo verme imkânı sağlayan, cildinizi nemlendiren ve detoks yapmak için su diyeti tedavisi uygulayabilirsiniz. Ancak istenilen sonuç için uygun ve doğru şekilde uygulanması çok önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Su diyeti ile zayıflamak mümkün mü?

Su diyetiyle zayıflamak mümkündür. Ancak her diyette olduğu gibi doğru ve uygun şekilde yapmak kurallarına uymak gerekir. Diyet yaparken uygun spor seçenekleri de hızlı ve sağlıklı kilo vermeyi sağlayan bir unsur olacaktır.

Su Diyeti Ne Kadar Süre Uygulanmalı?

Su diyeti 7 gün boyunca uygulanır. Daha uzun süreli diyetler olsa da fazla uygulandığında istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Su Diyeti Yaparken Diğer İçecekleri Tüketmek Zararlı mıdır?

Su diyetinde adından da anlaşılacağı gibi su dışında herhangi bir katı besin tüketilmez. Amaç sıvı alarak ödem atımı ve yağ yakımını sağlamaktır. Bu doğrultuda asitli içecekler de tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

17 Mayıs 2023

Yorum Yap
Herhangi bir yorum bulunmamaktadır. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yap
Bizi Arayın Whatsapp
Teklif Al
Teklif Al