BİZE ULAŞIN +90 (555) 983 56 75
MERKEZ

Üçgen mah. Eski Şarampol Cad. 191/A Muratpaşa/Antalya

FABRİKA

Altınkale Mah. Adnan Menderes Cad. Adem Yörük Sanayi Sitesi F Blok No:9 Döşemealtı/Antalya

Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Temiz suyu kolay şekilde sağlaması açısından da su arıtma cihazları popüler hale gelmiş olsa da aslında uzun senelerdir evlerde kullanılan cihazlardandır.

03 Ocak 2022

Son yıllarda tükenen doğal sular sebebi ile temiz suya ulaşmak daha önemli hale gelmiştir. Temiz suyu kolay şekilde sağlaması açısından da su arıtma cihazları popüler hale gelmiş olsa da aslında uzun senelerdir evlerde kullanılan cihazlardandır. Özellikle şebeke sularının içerisindeki klor, ozon gibi kimyasalları düşündüğümüz zaman musluklardan akan suların temiz olması kadar önemli bir şey yoktur. Bu durumda su arıtma cihazı alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğine birlikte bakalım:

Arıtma Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Su arıtma cihazı seçiminde özellikle arıtılacak olan suyun niteliklerine dikkat edilmesi önemlidir. Başta şebeke suları olsa da bazı yerlerde kaynak sularının kullanılması ile birlikte arıtılacak olan suyun kalitesi farklı olduğu için arıtma cihazının özellikleri de farklı olacaktır.

 • Arıtma cihazının çeşitleri de dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Ters ozmos, seramik filtre, aktif karbon gibi cihazlar hem ev ve iş yerlerinde tercih edilebilir hem de büyük sanayiler için rahatlıkla kullanılabilir. Bu durumda ihtiyacınız olan çeşide yine suyun kalitesi ve kirlilik oranı doğrultusunda karar vermeniz önemlidir.

 • Arıtma cihazının boyutları ve tasarımı da dikkat edilen özellikler arasında yer alır. Bazı arıtma cihazları tezgâh üstü kullanılabilirken bazıları tezgâh altında kullanılabilir. Bu durumda kullanılacak olan yerde ne kadar alan olduğuna dikkat etmekte fayda var.
 • Cihazın sahip olduğu tank da oldukça önemlidir. Örneğin; aileniz eğer 3 kişi ise 30 litre tanka sahip olan bir cihaz fazla olacağı için ailenize uygun olan tank kapasitesini satın almanız yararınıza olacaktır. 
 • Satın alacağınız su arıtma cihazının filtre seçimi oldukça önemlidir. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen membran filtreler hem suyun içerisindeki ağır metalleri yok etme konusunda hem de kireçten arındırma konusunda oldukça başarılıdır. Bu sebeple de su arıtma sistemlerindeki seçiminizi membran filtreler ile yapmanızı öneririz. 
 • Su arıtma sistemlerinde pompa özelliği de su basıncına göre değişiklik göstereceği için tercihinizi musluktan akan suyun basıncına göre yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer su basıncı düşükse pompalı olan modelleri tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. 
 • Su arıtma cihazlarında arıtma aşamaları da oldukça önemlidir. Bu sebeple 5 aşamalı su arıtma cihazlarından bütçeniz ve ihtiyacınıza uygun olanları seçmeniz gerekir. Arıtma sistemleri, 3 aşamaya kadar sudaki tüm kirleticilerin yok edilmesini sağlarken 4 ve 5 aşamalı olanlar suya lezzet verir ve pH derecesini dengeler. Biz 5 aşamalı olan su arıtma cihazlarını tavsiye ederiz. 
 • Aşamalardan bahsetmişken bazı su arıtma cihazlarında suyun içerisindeki kirleticiler, zararlı organizmalar ve kireç yok edilirken mineraller de yok edilir. Bu durumda arıtma cihazına entegre mineral dengeleyici filtrenin bulunması oldukça önemlidir. 
 • Filtre temizlikleri de su arıtma cihazlarındaki en önemli özelliklerdendir. Sürekli kullanılan bu cihazların filtreleri eğer otomatik olarak temizlenemiyorsa biraz zorlayıcı olabilir. Bu durumda belirli aralıklarla cihazın filtrelerini değiştirmelisiniz. Bu durumda da filtrelerine kolay ulaşabileceğiniz ürünler tercih etmenizde fayda olacaktır. 
 • Üretiminde kaliteli materyallerin kullanılması gerektiğinden bahsetmeye bile gerek yoktur ancak biz yine de hatırlatalım. Kullanılan çelik ve plastik materyallerin insan sağlığına zararı olmadığından emin olmak ve bu doğrultuda bir tercih yapmak gerekir. 
 • Son olarak arıtma sistemlerindeki en önemli nokta her üründe olduğu gibi elbette fiyatıdır. Sonuçta kim suya çok para vermek ister ki? Bu durumda öncelikle bütçenizi belirlemeniz ve bu doğrultuda bir cihaz seçmeniz yararınıza olacaktır. İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra en sağlıklı ve lezzetli suyun elinizin altında olması ve bütçenize uygun fiyatlarla sahip olmanız kadar güzel bir şey olamaz!
Yorumlar
Herhangi bir yorum bulunmamaktadır. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yap
Bizi Arayın Whatsapp