su arıtma cihazı çalışma prensibi

Su Arıtma Cihazı Çalışma Prensibi

Sağlıklı ve temiz suya ulaşmak su arıtma ile mümkün. Su arıtma nedir? Su arıtma cihazı nasıl çalışır? detaylarıyla bu yazıda hemen tıkla.

İçindekiler

Su Arıtma Cihazı Çalışma Prensibi

Sağlıklı ve temiz suya kolay şekilde ulaşma imkanı sağlayan su arıtma sistemlerinde temel prensip filtrasyon ve dezenfeksiyon yöntemlerinin uygulanmasıdır. Evsel, endüstriyel ve atık su arıtma sistemlerinde temel prensip de aynıdır, ancak su niteliğine göre yöntem uygulamaları farklılık gösterir. Evlerde kullanılan su arıtma cihazları da aynı temel prensiple çalışır.

Su arıtma cihazlarında bulunan filtrasyon sistemi mekanizmanın temel dinamiklerini oluşturur. Su arıtma çalışma mantığı aşamalı filtrasyondur. İlk aşamada çamur, kum veya tortu gibi maddeleri arındıran sediment filtre bulunur. İkinci aşamadaki karbon filtre sudaki koku ve gaz bileşenleri arındırır. Üçüncü aşamada yer alan membran filtre su arıtma cihazının kalbi gibidir. Burada suda bulunan tüm mikrop ve bakteriler sudan arındırılır. Bu temel aşamalar her türlü cihaz için aynıdır. Ancak daha yüksek kalitede arındırma yapan cihaz sistemleri de vardır. Altı aşamalı sistemler çok daha detaylı arındırma yapabilir.

Su Arıtma Nedir?

Belli bir kaynaktan gelen suyun filtrasyon ve dezenfeksiyon sistemleriyle temiz ve içilebilir suya dönüştürülmesine su arıtma denilmektedir. Şebeke suları, deniz suyu, atık su ya da endüstriyel su gibi farklı sular suyun niteliklerine göre arındırılabilir. Su arıtma sistemleri nedir, deniz suyu arıtma nasıl çalışır gibi soruları yanıtlarken her türlü suyun arındırılabileceğini belirtmek gerekir. Su arıtma sistemleri arıtılacak suyun niteliklerine göre alternatif kombinasyonlardan oluşabilir. Örneğin, endüstriyel su arıtma sistemlerinde suyun endüstriyel kullanım için uygun hale getirilmesi söz konusudur.

Su Arıtma Sistemleri Nasıl Çalışır

Endüstriyel bir su arıtma tesisi ya da evde kullanılan bir su arıtma cihazı temel olarak aynı prensiple çalışır. Elbette sistem içi kombinasyonlar farklı olur. Suyun kullanım alanı ve amacı su arıtma çalışma sisteminin kombinasyonlarını belirler. Su arıtma sistemleri filtrasyon ve dezenfeksiyon yöntemlerinin farklı metotlarla kullanımıyla çalışır. Fiziksel, biyolojik ve kimyasal arıtma yöntemleri vardır. Kullanılan filtrelerin çeşitleri suyun niteliklerine göre değişebilir. Aynı şekilde su basıncına göre de sistemlerde değişiklikler olur. Örnek olarak Antalya su arıtma hizmetleri ile İstanbul'da ki bir su arıtma hizmetlerinde kullanılan teknolojiler farklılaşabilir. Filtreleme ve dezenfeksiyon çeşitli yollarla sağlanabilir. Ters ozmoz, ultraviyole gibi çeşitli su arıtma sistemleri bulunur.

 Endüstriyel Su Arıtma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Endüstriyel su arıtma sistemleri birçok unsura bağlı olarak değişir. Özellikle de endüstriyel alanlarda kullanılan suyun niteliği ve kalitesi farklı ihtiyaçlara göre belirlenir. Çeşitli mekanizmaları etkileyen endüstriyel suların belli bir kalite ve sertlikte olması gerekir. Endüstriyel su arıtma sistemlerinin nasıl olması gerektiği suyun nitelikleri, kullanım alanı ve kullanım amacına göre belirlenir. Laboratuar gibi endüstriyel alanlarda kimyasal arıtma devreye girer. Endüstriyel alanın ne tarz bir üretim ya da hizmet sektöründe olduğu su arıtma sisteminin temel standartlarını belirlemek açısından önemlidir. Endüstriyel su arıtmada tercih edilen farklı sistem seçenekleri vardır. Anyon ve katyon iyonlarının temizlenmesi, ağır metal ve tuzun arındırılması, kimyasal maddelerin arındırılması gibi endüstriyel su arıtma aşamaları vardır. Atık su arıtma sistemleri nasıl çalışır sorusun yanıtı da buna benzer şekilde verilebilir. Atık sularda da kimyasal ve biyolojik analizlerden sonra ne tür bir arıtma gerektiği anlaşılır.

Evsel Su Arıtma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Evsel su arıtmada belirleyici etken şebeke suyunun özellikleridir. Ev su arıtma sistemlerinde de çok çeşitli seçenekler vardır. Su arıtma cihazları bu seçeneklerin en popüleridir. Tezgâh altı ve tezgâh üstü su arıtma sistemleri tercih edilebilir. Temel mantık filtrasyon ve dezenfeksiyon ile suyun hijyenik, temiz, lezzetli ve sağlıklı hale getirilmesidir. Evsel su arıtma sistemlerinde filtrasyon mekanizması birkaç aşamadan meydana gelir. Temel aşamalar sediment filtre, aktif karbon filtre ve membran filtredir. Bu aşamalar dışında daha ileri filtrasyon aşamaları da donanımda yer alabilir. Ayrıca alkali su arıtma gibi çok daha sağlıklı su elde edilmesini sağlayan sistemler de vardır.

Su Arıtmanın Önemi 

Dünya su kaynaklarının tükenmesi ve sürdürülebilir enerji açısından su arıtma oldukça önemli bir role sahiptir. Evsel su arıtmada dışarıdan alınan su maliyetine göre büyük oranda tasarruf edilir. Atık suların arındırılmasıyla suyun yeniden kullanımı söz konusu olur. Sağlıklı ve temiz su tüketimi kolaylaştıran su arıtma sistemleriyle insan sağlığı ve doğa için olumlu adımlar atılır. Endüstriyel su arıtma yapılan işin standartlarını belirlemesi açısından önemlidir. Su arıtma sistemleriyle ilgili uzman desteği almak için müşteri destek hizmetlerimize başvurabilirsiniz.

        

Su Arıtma Cihazı Çalışma Prensibi Nedir? Filtrasyon ve dezenfeksiyon yöntemlerinin uygulanmasıdır.
Su Arıtmanın Önemi Nedir? insan sağlığı, sürdürülebilirlik ve doğa için olumludur.

06 Ekim 2022

Yorum Yap
Herhangi bir yorum bulunmamaktadır. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yap
Bizi Arayın Whatsapp
Teklif Al
Teklif Al