su arıtma aşamaları nelerdir?

Su Arıtma Aşamaları Nelerdir?

Su, son derece değerlidir ve su arıtmanın farklı aşamaları vardır.

İçindekiler

Su, son derece değerli bir metadır. Doğal suları koruyup içme suyu üretimini desteklemek adına da bütün atık su döngüye girmeden önce tüm içerikler ve kirleticilerden arındırılır. Suyu arıtıp doğal su kalitesine ulaşmak için farklı prosesler kullanılır.

Su arıtma aşamaları iki temel aşamada gerçekleştirilir. İlk etapta sorunlu olan maddeler sudan uzaklaştırılır. Bu işlem ise; temizleme, manganez giderme, demir uzaklaştırma, sterilizasyon, tuzdan arındırma ya da yumuşatma ile yapılır. İkinci olarak da maddeler, kaliteyi artırıp pH değerini ya da iletkenlik gibi önemli parametreleri etkilemek adına özel olarak ilave edilir.

Su Arıtma Aşamalarındaki Süreçler Nelerdir?

Suyun arıtılması işleminde sadece sudaki sertlik giderilmez. Bunun yanı sıra insanların sağlığına zarar veren bakteriler, kirleticiler ve mikroorganizmalardan da arındırılması gerekir. Bunun en büyük sebebi ise doğada mevcut olan suların hepsinin kullanıma, içmeye ya da sanayide tercih edilmesine uygun olmamasıdır. Bazı istisna olaylar, bu durumu değiştirir. Su arıtma aşamaları kısaca şu şekilde sıralanabilir;

 • Dinlendirme
 • Kireç giderme
 • Koagülasyon
 • Havalandırma
 • Klorlama
 • Koku giderme

Su Arıtma Cihazlarının Faydası Nedir?

Su arıtma cihazlarının amacı, nano teknolojiye sahip membran filtre ile kirleri arındırıp hem doğal hem de temiz bir içme suyu elde etmektir. Suyun içerisinde mineraller ile zararlı mikroplar bir arada yer alır. Su arıtma cihazları ise bu mineraller ile zararlı olan mikroorganizmaları ayrıştırıp suyun içilebilecek hale gelmesini sağlar. Su arıtma cihazları, yalnızca içme suyu için değil, yemek pişirme, banyo yapmak ya da çamaşır yıkama gibi durumlar için de sağlıklı içerikli sular kazandırır.

Su arıtma cihazları, sularda bulunan kötü kokuları ve zararlı maddeleri yok eder. Bu sayede de suyu yararlı bir hale getirir. Sistemlerin sunduğu bir diğer fayda da evde kullanılan cihazların ömrünü uzatıp kaliteli biçimde çalışmasını sağlamaktır.

Su Arıtma Aşamaları ile Yapılan İşlemi Neden İhtiyaç Duyulur?

Arıtılmamış suyun içinde insan sağlığına uygun olmayan birtakım yer alır. Bu durum da insanların sağlık sistemini olumsuz yönde etkiler. Zaman içinde de bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olur. Bu nedenle tüketilen suların doğru biçimde arıtılması tavsiye edilir. Örneğin Akdeniz bölgesindeki sualrda kireç olanı diğerlerine göre biraz daha fazladır ve bu doğrultuda Antalya su arıtma sistemleri daha yaygınlaşmıştır. 

Arıtılmamış su, insanları olumsuz etkilerken arıtılmış şu da sağlığı olumlu yönde etkiler. Gün içinde gerekli vitaminlerin alınması ve insanların vücuduna sağlıksız maddelerin girmemesi gibi pek çok fayda sağlar.

Su Arıtma Aşamaları ile İçme Suyu Nasıl Elde Edilir?

Hayatın kaynağı olan su, insanlar ile buluşana kadar pek çok farklı aşamadan geçer. Bu aşamalardan geçerken ise farklı sebeplerden dolayı kirlenebilir. Kirlenmiş su ise birtakım yöntemler aracılığıyla kimyasallar maddelerden arındırılıp temizlenir. Bu sayede de içme suyu elde edilebilir. İçme suyu elde etme noktasında faydalanılan teknikler kısaca şu şekildedir;

 • Damıtma
 • Basit arıtma
 • Kaynatarak arıtma
 • Klorlama
 • UV ışınları
 • Filtreleme
 • Arıtma cihazları

Bu yöntemler arasında arıtma cihazları, en pratik teknik kabul edilebilir. Su arıtma cihazları, hem kullanım hem de temiz suya ulaşım açısından son derece avantajlıdır.

Su Arıtma Aşamalarındaki Süreçler Nelerdir? Dinlendirme,Kireç giderme, Koagülasyon, Havalandırma, Klorlama
Su Arıtma Aşamaları Neye Göre Belirlenir? Arıtılacak suyun kaynağı tasarımda oldukça etkilidir.
Sıkça Sorulan Sorular

Su Arıtma Aşamaları Neye Göre Belirlenir?

Su arıtmada uygulanacak aşamalar genel olarak aynı olsa da arıtılacak suyun kaynağı tasarımda oldukça etkilidir. Mesela: kuyu suyu, sondaj suyu ya da artezyen suyu gibi farklı kaynaklardaki suların kirliliği su artıma aşamalarındaki tasarımı etkiler.

Su Arıtılmazsa Ne Olur?

Suyun kalitesini büyük oranda artırmayı sağlayan su arıtma teknikleri; suyun kirlenmesine neden olan maddeleri, vücuda zararlı verebilecek bileşenleri suyun içeriğinden uzaklaştırmayı mümkün hale getirir. Bu doğrultuda da suyun içme konusunda en uygun hale gelebilmesi için su arıtma işlemlerinin büyük bir önem arz ettiği sonucuna rahat biçimde ulaşılabilir. Arıtılan su, insanların hem sağlıklı yaşamasını sağlayıp hem de günlük yaşantılarında daha konforlu hayat sürmelerini sağlar.

29 Haziran 2022

Yorum Yap
Herhangi bir yorum bulunmamaktadır. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yap
Bizi Arayın Whatsapp
Teklif Al
Teklif Al