saf su nedir? nasıl elde edilir? i̇çilir mi? nerelerde kullanılır?

Saf Su Nedir? Nasıl Elde Edilir? İçilir mi? Nerelerde Kullanılır?

Saf Su Nedir? Nasıl Elde Edilir? İçilir mi? Nerelerde Kullanılır?

İçindekiler

saf su özellikleri

Saf Su Nedir?

Saf su nedir sorusuna kısaca, içindeki tüm minerallerin ayrıştırıldığı suya şeklinde cevap verilebilinir. Suyun içinde başta kalsiyum, klorür, kireç, karbonhidrat, sülfat, kalsit, aragonit ve magnezyum olmak üzere birçok madde bulunur. Bu maddeler ayrıştırılarak saf su ortaya çıkar. Evde ya da hazır olarak alınan suların hiçbiri saf su değildir.

Saf Su Nerelerde Kullanılır?

Saf su oldukça geniş alanda ve sektörde kullanılır. Saf su nerelerde kullanılır sorusunun cevabını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Evlerde
 • Sanayide
 • Tıpta
 • Uçak motorunda
 • Otomobil aküsünde
 • Akvaryumda
 • Kozmetikte
 • Tekstilde
 • İçecek endüstrisinde

Saf Su İçilir mi? 

Saf su içilir mi sorusu oldukça merak edilen konulardan birisidir. Saf suyun içinde herhangi bir mineral bulunmaz. Bu nedenle su içmenin ortaya koyduğu faydaların beklenmesi doğru değildir. Ayrıca saf su içmenin herhangi bir zehirlenme durumu meydana getirmediğini belirtelim. 

Saf Su Ne İçin Kullanılır?

Saf suyu tam olarak anlamak için saf su ne için kullanılır sorusuna cevap vermek yerinde olacaktır. Saf su; kimya, ilaç, temizlik ve laboratuvar gibi alanlarda kullanılır. Ayrıca akülerde de iletkenlik sağladığı için saf suya ihtiyaç duyulur.

saf su özellikleri nelerdir

Saf Su Özellikleri Nelerdir?

Saf su özellikleri açısından sunduğu avantajlar sebebiyle geniş kullanım alanına sahiptir. Saf su özellikleri nelerdir sorusunun yanıtını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İçerisinde mineral bulunmaz.
 • İletkenliği ve yoğunluğu düşüktür.
 • İçilmez.
 • Sterilizasyon için kullanılabilir.
 • Tadı ve kokusu yoktur.
 • Tortu ya da kireçlenme etkisi yoktur.

Saf Su Madde midir?

Saf su madde midir sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz. Saf suyun yapısında kendinden başka madde bulunmaz. Saf madde ise yapısında kendinden başka madde olmayan ve özellikleri her noktada eşit olanlara denir. Bu bağlamda saf su da bir maddedir. 

Saf Su Asit mi Baz mı? 

Saf su özellikleri yanı sıra saf su asit mi baz mı olduğu da sıklıkla merak edilir. Saf su 100 santigrat derecede asidiktir. pH değeri 7’den küçüktür. 0 santigrat derecede ise baziktir ve pH değeri 7’den büyüktür. 

Saf Su Elektriği İletir mi?

Saf su elektriği iletir mi sorusuna şu şekilde cevap verilebilinir. Saf suyun önemli özellikleri arasında elektrik geçirmemesi yer alır. Suda bulunan safsızlık çoğaldıkça, sudaki iletkenlikte de artış meydana gelir. 

Saf Su Nasıl Yapılır?

Saf su, doğada bulunmayan bir maddedir. Bu sebeple de saf su nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulur. Suyun elde edilmesi için laboratuvarda çalışma yapılır. Su filtreleme, iyon değişimi yanı sıra damıtma, deiyoniasyon ve en sonunda da reverse osmosis işlemlerinden sonra saf su elde edilir. Saf su formülü ise oksijen bir hidrojen birleşimidir. 

Saf Su Fiyatları Nelerdir?

Saf su fiyatları nelerdir sorusuna tek bir şekilde yanıt verilemez. Çünkü saf su fiyatları değişiklik gösterir. Fiyatlar arasından araştırma yaparak, bütçenize ve kriterlerinize uygun şekilde seçim yapabilirsiniz. 

 
Sıkça Sorulan Sorular

Kaynamış su saf su mudur?

Kaynamış su saf değildir. Ancak kaynamış suyun buharı damıtıldığında belli oranda saf su elde edilmesi mümkündür. Suyun saf olup olmadığını dışarıdan bakarak anlamak mümkün değildir. Ancak saf su içildiğinde ağızda kalan yavan ve buruk tat, suyun saf olmadığının göstergeleri arasında yer alır.

Yağmur suyu saf su mudur?

Saf su, doğada bulunan bir madde değildir. Genellikle yağmur suyunun saf olduğu düşünülür. Fakat tam olarak saf olduğunu söylemek doğru değildir. Yağmur bir çeşit distile sudur.

Saf su iletken midir?

Saf suyun yapısı iletken değildir. İletken hâle gelmesi için başta sülfat ve karbonat olmak üzere çeşitli maddelere ihtiyaç vardır.

16 Mart 2023

Yorum Yap
Herhangi bir yorum bulunmamaktadır. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yap
Bizi Arayın Whatsapp
Teklif Al
Teklif Al