Paket Su Arıtma Sistemleri
İçindekiler

  Paket Su Arıtma Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Üniteleri Nelerdir?

  Paket su arıtma, biyolojik atık su arıtma tesislerine denilmektedir. Bir ünitesi 25 ile 1000 kişi arasındaki nüfusa uygun boyutlara sahiptir. Sistemin, ünite sayısı arttırılarak daha yüksek sayılarda da hizmet vermeye uygundur. Paket su arıtma sisteminin kurulum ve kullanımı oldukça kolaydır. Ayrıca sistem, birçok yaşam alanında sıkça kullanılan ekonomik bir 

  tercihtir. 

  Paket Su Arıtma Sistemi Nedir?

  Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de su kaynakları giderek azalmaktadır. Bu nedenle kısıtlı kaynakların verimli ve doğru şekilde kullanılması gerekir. Evsel atık suların sulama kanallarında kullanılmasını sağlayan işletmeler hem ekonomik hem de çevre açısından önemli katkılarda bulunur. 

  Paket atık su arıtma sistemi de bunlardan bir tanesidir. Buna göre, evsel atık suların yönetmeliğe uygun şekilde arıtma işleminden geçirilmesi işlemine “paket su arıtma” ismi verilir. Suların deşarj edilmesini sağlayan sistem, biyolojik arıtma tesisidir. Bu tarz bir tesisi kullanırken kişi müdahalesine gereksinim yoktur. Bu sayede yapı, kendi kendini çözümleyen kompakt yapıdan oluşur. 

  Az yer kaplayan ve daha fazla atık suyu barındıran sistem, titiz bir çalışmanın ürünüdür. Dolayısıyla uzun ömürlü ve sağlıklı bir şekilde kullanmak mümkündür. Sistemin birçok açıdan avantaj ortaya koyması, kullanıcıların memnun edici sonuçlar elde etmesini sağlar.

  Paket Su Arıtma Sistemi Nasıl Çalışır? 

  Paket arıtma sisteminin çalışmasının ilk aşaması kanalizasyon sistemidir. Yerleşim alanındaki kanalizasyon sistemiyle atık su toplanır. Toplanan atık su, ızgaradan geçer ve ön çöktürme havuzundan devam eder. Burada belirli bir bekleme süresi bulunur. Bekleme süresinin ardından sistemdeki pompaların zarar görmeden çalışmasını sağlamak için kaba maddeler çökertilir. Üstte bir atık su birikmesi olur. Bu atık su, dengeleme havuzuna geçer. 

  Atık suyun debisinde ya da karakteristiğinde meydana gelen dalgalanmalar dengelenmeye çalışılır. Kesikli şekilde çalışan biyolojik reaktör dolum evresi gelince terfi amacıyla kullanılır. Biyolojik arıtma reaktörde gerçekleştikten sonra, ardışık kesikli aktif çamur prosesi prensibine göre çalışma devam eder. Bu proseste dolum, reaksiyon, çöktürme ve boşaltma işlemleri ardışık olarak gerçekleşir. 

  Aktif çamur adı verilen bakteriler, sudaki organik maddelerin dışarıdan verilen havadaki oksijen yardımıyla parçalar. Bu şekilde arıtma işlemi gerçekleşir. Reaksiyon evresinin sonunda durgun ortamda çöktürme işlemi yapılan sudaki bakteriler reaktör tabanına çöker. Arıtılmış su, reaktörün üstünde toplanır. Boşaltma evresinde, üstteki su alıcı ortamda deşarj edilir. Aynı işlem suyun özelliklerine göre günde 1 - 4 defa olmak üzere tekrarlanır. 

  Paket Su Arıtma Üniteleri Nelerdir? 

  Paket su arıtma üniteleri 4 bölümden oluşur. Bunlar ızgara kanalı, ön çöktürme haznesi, dengeleme haznesi ve biyolojik reaktördür. 

          Izgara Kanalı: Bu kanalda manuel temizlemeli kaba, ızgara 20 milimetreden daha küçük çapta katı partiküllerin sistem girişinden uzaklaştırılması sağlanır.

          Ön Çöktürme Haznesi: Sistem içerisindeki ekipmanların katı maddelerden zarar görmesini engeller. Havuz tabanına çöken çamur, 4 ayda bir vidanjör ile uzaklaştırılır. 

          Dengeleme Haznesi: Ön çöktürme işleminden sonra atık sular bu haznede toplanır ve homojen bir karışım elde edilir. Ayrıca atık su miktarındaki dalgalanmalar da bu sistem sayesinde engellenir. Arıtma sistemine dengeleme haznesi sayesinde sabit miktarda atık su iletimi sağlanır. 

          Biyolojik reaktör: Reaktörde biyolojik arıtma yapılır.

   

  Paket Su Arıtma Sistemleri Nerelerde Kullanılır? 

  Paket su arıtma sistemleri birçok alanda kullanıma uygundur. Özellikle şantiye gibi geçici süreli gereksinimlerde sıkça kullanılır. Sistemin sıkça kullanıldığı yerlerden ilki yazlık siteler ve tatil beldeleridir. Buralarda özellikle kısa süre konaklayan kişilerin temiz su ihtiyacı giderilir. Bunların dışında: 

          Toplu konutlar

          Fabrika tesisleri

          Hastane, okul, askeri tesis

          Dinlenme tesisi

          Köyler

          Belde ve belediyeler

          Konaklama tesisleri

          Restoranlarda sıkça kullanıldığını belirtebiliriz. 

  Paket Su Arıtma Sisteminin Avantajları Nelerdir? 

  Biyolojik paket arıtma sistemi, birçok açıdan avantaj ortaya koyar. Bu nedenle kullanımı oldukça yaygındır. Arıtma sisteminin ortaya koyduğu başlıca avantajlar şunlardır:

          Sistem, kokusuz ve sessiz bir şekilde çalışır

          Yüksek verim elde edebilmek mümkündür. 

          Görünüm açısından estetiktir.

          Kurulum kolay ve zahmetsizdir

          Kapladığı alan küçük olduğu için dar alanlarda bile kullanıma uygundur.

          İşletilmesi otomatiktir.

          Arıtmayı yaparken en üst düzeyde performans ortaya koyar.

          Enerji tüketimi yönünden tasarrufludur. 

          Kalifiye elemana gereksinim duyulmaz.

          Arıtma performansı %70 oranıyla oldukça yüksektir.

          Çevre Kanunu Su Kirliliği ve Kontrol Yönetmeliğine uygun deşarj standartlarını sağlar. 

          Kentsel atık sular arıtıldıktan sonra yeşil alanlar ve tarım alanları sulanır.

          Yeraltı su kaynakları beslenir.

          Sulak alanlar beslenir. 

          Araç ve tuvalet temizliği sağlanır.

          Herhangi bir yangın söndürülmesinde kullanılır. 

          Kış aylarında buzların eritilmesi sağlanır. 

  Paket Su Arıtma Sisteminin Fiyatları

  Paket su arıtma sisteminin fiyatları değişiklik gösterir. Sistemin kullanılacağı yer ve kaç kişi için lazım olduğu gibi faktörler, fiyatların farklılaşmasının başlıca nedenleri arasında yer alır. Paket su arıtma sistemi almaya karar veren kişilerin, fiyat konusunda incelemelerde bulunması gerekir. Bu sayede yüksek performanslı ve bütçe dostu bir seçim yapmak da kolay hâle gelir. 


   

  Sıkça Sorulan Sorular

  Paket Su Arıtma Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

  Paket su arıtma sistemleri birçok alanda kullanıma uygundur. Özellikle şantiye gibi geçici süreli gereksinimlerde sıkça kullanılır. Sistemin sıkça kullanıldığı yerlerden ilki yazlık siteler ve tatil beldeleridir.

  Paket Su Arıtma Sistemi Nedir?

  Paket su arıtma, biyolojik atık su arıtma tesislerine denilmektedir. Bir ünitesi 25 ile 1000 kişi arasındaki nüfusa uygun boyutlara sahiptir. Sistemin, ünite sayısı arttırılarak daha yüksek sayılarda da hizmet vermeye uygundur.

  Paket Su Arıtma Sisteminin Fiyatları

  Paket su arıtma sisteminin fiyatları değişiklik gösterir. Sistemin kullanılacağı yer ve kaç kişi için lazım olduğu gibi faktörler, fiyatların farklılaşmasının başlıca nedenleri arasında yer alır.

  Paket Su Arıtma Üniteleri Nelerdir?

  Paket su arıtma üniteleri 4 bölümden oluşur. Bunlar ızgara kanalı, ön çöktürme haznesi, dengeleme haznesi ve biyolojik reaktördür.

  Bizi Arayın Whatsapp
  Teklif Al
  Teklif Al