oksijenli su nedir? nerelerde kullanılmaktadır?

Oksijenli Su Nedir? Nerelerde Kullanılmaktadır?

Birçok farklı alanda kullanılan oksijenli su hakkında detaylı bilgi için blog yazımızı inceleyebilirsiniz!

İçindekiler

Oksijenli su pek çok alanda kullanılan bir çözeltidir. Saf hali açık mavi renktedir. Sulandırıldığında ise renksiz bir hale gelir. Tıp literatüründe ise hidrojen peroksit olarak geçer. Genel olarak eczanelerden ve sağlık kurumlarından ulaşılabilir. Ancak kozmetik alanda da sıklıkla tercih edilen bir çözelti olduğu için kullanıldığı alanlarda da satılır. Oksijenli su aynı zamanda roket yakıtı üretimi, oksitleme ve dezenfeksiyon olarak da tercih edilir. Bu yazımızda sıklıkla merak edilen oksijenli su nedir, nerelerde kullanılmaktadır ve daha fazlası hakkında bilgiler vereceğiz. İşte, detaylar!

Oksijen Suyu Ne İşe Yarar?

Oksijenli su kullanımı çok geniş bir yelpazeye sahip olduğu gibi pek çok konuda işe yarar bir çözelti olduğu söylenebilir. Oksijen suyu ne işe yarar sorusuna ise saç bakımı, cilt temizliği, zorlu lekelerin çıkarılması gibi farklı alanlarda son derece güçlü bir bileşik olduğu söylenebilir. Bu nedenle hem kozmetik alanda hem de temizlik alanında sıklıkla tercih edilir. Güçlü bir bileşik olduğu için kullanırken dikkatli olmakta fayda vardır. Bu nedenle genel olarak saf su ile birleştirilir. Hidrojen peroksit maddesi direkt olarak ciltle ve saçla temas etmemelidir. Bu şekilde kullanılırsa her iki alanda da yakma gibi durumlar söz konusu olabilir.

Oksijenli Su Nasıl Kullanılır?

Günümüzde pek çok farklı alanda kullanılan bu ürün hakkında en merak edilen konuların başında oksijenli su nasıl kullanır sorusu da gelir. Kullanım alanının çok fazla olmasıyla beraber oksijen suyu kullanımı da bu anlamda değişiklik gösterir. Hidrojen peroksit oldukça güçlü bir çözelti olduğu için mutlaka onu seyrelten bir araçla kullanılması önerilir. Ancak kullanım alanına göre hiç seyreltilmeden de tercih edilebilir. Saç için kullanılacaksa saf su ve hidrojen peroksit tercih edilir. İkisinden de aynı ölçekte alınarak bir sprey kutusu içerisine eklenmelidir. Daha sonra tüm saça eşit miktarda sıkılmalıdır. Saçın koyuluğuna göre biraz bekleme süresi vardır. Bu süre tamamlandıktan sonra tamamen arındırılır ve saç açılmış olur. 

Cilt saçtan çok daha hassas bir organ olduğu için kullanımında hidrojen peroksit maddesini daha az eklemek gerekir. Buna yönelik olarak cildi yakmadan oldukça kolay bir şekilde temizleme sağlar. Kullanıldığı alana yönelik olarak da farklı ölçeklerde tercih edilir.

oksijenli-su-ne-ise-yarar

Oksijenli Su Nerelerde Kullanılır?

Oksijenli su oldukça geniş alanlarda kullanılır. Oksijenli su faydaları bu anlamda oldukça fazladır. Oksijenli su nerelerde kullanılır sorusunun yanıtını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sağlık kurumları
  • Ev temizliği
  • Açık yara temizliği
  • Sebze ve meyvelerin yıkanmasında
  • Ağız ve diş bakımı
  • Makyaj arındırılması
  • Cilt temizliği
  • Bitki bakımı
  • Makyaj fırçalarının temizlenmesi

Oksijenli Su Fiyatları Nelerdir?

Çok çeşitli alanlarda kullanıldığı için oksijen suyu fiyat araştırması da pek çok kişi tarafından yapılır. Genel olarak hangi alanlarda kullanılmak isteniyorsa o alana yönelik olarak tercih edilen bir marka almak gerekir. Aynı zamanda dozları da oldukça farklıdır. Yani saç için kullanılan doz ile cilt için kullanılan doz birbirinden farklıdır. Bu sebeple de oksijenli su fiyatları nelerdir sorusuna belli bir tutar belirtmek doğru olmayacaktır. Farklı dozajlar sebebiyle fiyatlarda değişecektir. Ancak ihtiyaca ve kullanıma bağlı olarak farklı dozajların olması efektif kullanım da sunar.

Oksijenli su almak isteyen kişiler farklı markaları da tercih eder. Markalar da yine kullanım alanlarına yönelik olarak çözeltinin dozlarını belirler. Bu nedenle fiyat hem markaya göre hem de oksijenli suyun miktarına göre değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra satıldığı alana göre de farklı fiyatlar ile sunulabilir. Toptancılardan alınan oksijenli suyun fiyatı ile eczanelerden alınan oksijen suyunun fiyatı birbirinden tamamen farklıdır. 

Her üründe olduğu gibi kaliteli ürün seçilmesi kullanım sonundaki memnuniyeti artıracaktır. Fiyat önceliğinden çok kaliteye dikkat edilmesi bu ve bunun gibi kritik ürünlerde en önemli husustur.

 
Sıkça Sorulan Sorular

Oksijen suyu ile saç açılır mı?

Oksijenli suyun en çok kullanıldığı alanlardan biri saç açma işlemidir. Genel olarak kuaförler tarafından uygulansa da dikkatli bir şekilde kullanıldığı zaman evde de uygulanabilen bir yöntemdir. Dikkatli bir şekilde uygulandığında ve düşük dozlar tercih edildiğinde saçta bir yıpranma gözlemlenmez. Sakal için de tercih edilebilir. Ancak çok fazla kullanımı istenmeyen sonuçlara da sebep olabilir.

Oksijen suyu saça zarar verir mi?

Oksijenli su zararları güçlü bir çözelti olduğu için elbette vardır. Oksijenli su yanlış kullanıldığı zaman ya da saçta çok bekletildiği zaman saça zarar verebilir. Saçın yanmasına da sebep olabilir. Bu nedenle mutlaka ilk defa yapılacaksa kuaför aracılığıyla kullanılmalıdır. Evde kullanılacaksa, ilk olarak saçın küçük bir kısmına uygulanmalıdır.

Oksijen suyu nasıl yapılır?

Oksijen su yapımı için 1 ölçek hidrojen peroksit ve 1 ölçek saf su kullanılmalıdır. Bir sprey kutusu içerisine eklenebilir. Kutu içerisinde birleştirildikten sonra iyice çalkalanmalıdır. Ardından direkt olarak saça ya da cilde uygulanabilir. Ancak kullanmadan önce mutlaka bir uzmanla görüşmek gerekir.

15 Mayıs 2023

Yorum Yap
Herhangi bir yorum bulunmamaktadır. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yap
Bizi Arayın Whatsapp
Teklif Al
Teklif Al