filtre kartuşu nedir?

Filtre Kartuşu Nedir?

Ekonomik ve kullanımı kolay kartuşlu filtrasyon üniteleri çok çeşitli sıvılarda partikül arındırma işlemleri için kullanılır.

İçindekiler

Ekonomik ve kullanımı kolay kartuşlu filtrasyon üniteleri çok çeşitli sıvılarda partikül arındırma işlemleri için kullanılır. Hem sınıflandırma hem de berraklaştırma için kullanılan kartuş filtreler genel olarak 0,05 mikron ile 100 mikron aralığında bir filtrasyon derecesine sahip filtre seçenekleri sunarlar. derinlik ve yüzey filtrasyonu yapan iki çeşit kartuş filtre tasarımı bulunur. Yüzey filtrasyonu yapan kartuş filtreler, istenmeyen partikülleri filtre yüzeyinde tutarlar.

Derinlik filtrasyonu yapan kartuş filtreler ise çok katmanlı yapısıyla partikülleri yakalayarak filtreleme şeklinde çalışırlar. En basit tanımıyla kartuş filtreler katı parçacıkları sıvıdan uzaklaştırmak için kullanılan filtrasyon üniteleridir. Farklı boyutlarda ve farklı mikron derecelerinde filtre kartuş seçenekleri vardır.

Su Arıtma Kartuş Nedir?

Su arıtma sistemlerinde kullanılan filtreler gövde ve kartuş olmak üzere iki bölümden oluşur. Suyu arıtan bölüm kartuş bölümüdür. Gövde bölümü kartuşu tutan bir yuvadır. Kartuşlar zaman içerisinde kirlenerek arıtmanın verimini düşürür. Bu nedenle de su arıtmada kullanılan filtrelerin kartuşlarının belli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. 

Su arıtmada kullanılan filtrelerin çeşitli mikron seviyelerinde hassas filtrasyon yapan seçenekler sunar. Farklı filtrelerin kartuşları da birbirinden farklı olur. Çok çeşitli uygulamalar için filtrasyonda kartuş filtreler kullanılabilir. Su filtrelerinde ön filtrasyon sudaki kum, kil, partiküller, çözünmüş organikler, koku, klor veya kötü tatların giderilmesini sağlar. 

Daha kaliteli ve hijyenik su elde etmek için reserve osmosis, klorlama, deiyonizasyon, ultraviyole gibi filtrasyon sistemleri kullanmak gerekir. Bu filtrasyon sistemlerinde kullanılan filtrelerin blok karbon, ip, sediment, yıkanabilir kâğıt ya da yıkanabilir paslanmaz gibi farklı çeşitleri bulunur. Su arıtma sistemlerinde kullanılan filtrelerin tasarımına göre kartuş modelleri de değişir.

aKartuş Filtre Ne İşe Yarar?

Su, yağ, boya, glikoz, solvent, ilaç, kozmetik gibi çok çeşitli sıvılarda partikülleri gidermek için kullanılan kartuş filtreler akan sıvıdan katıları arındırır. Katı veya sıvı ayrımını yapmak için alternatif filtrasyon sistemlerinde kullanılabilir. 0,05 mikrona kadar olan tüm partikülleri arındırmayı sağlayan kartuş filtre seçenekleri vardır. Katı parçacıkları sıvıdan uzaklaştıran kartuş filtreler, farklı boylarda ve farklı mikron özelliklerinde olabilir. 

Askıda kartuşların tanecik boyutlarına göre alternatif derecelerde mikron özelliği olan filtreler tercih edilebilir. Ticari, endüstriyel ve evsel arıtma sistemlerinde farklı özelliklerdeki kartuş filtreler filtrasyon sisteminde kullanılabilir.

Kartuş Filtreler Neden Kullanılır?

Suyun içerisinde bulunan katı partikülleri arıtmaya yarayan kartuş filtreler endüstriyel, ticari ve evsel arıtma sistemlerinde kullanılır. Su arıtma sistemlerinde istenmeyen maddeleri tutan elemanlar kartuş filtrelerdir. Endüstride sıvı-katı ayrımı yapan proseslerde filtrasyon aracı olarak kartuş filtreler etkili çözümlerdir. Bakımı kolay ve işlevsel olan kartuş filtreler ekonomik, verimli filtrasyon olanakları sağlar. 

Kartuş filtreler kullanılacak prosese göre farklı tipte ve özelliklerde olabilir. Arındırma koşullarına göre mikron derecesi farklı olan kartuş filtreler tercih edilebilir. Kartuş filtrelerin içindeki kartuş kolaylıkla değiştirilebilir.

Kartuş Filtre Su Arıtma Cihazları

Su arıtma cihazlarında hijyenik ve ekonomik filtrasyon sağlayan kartuş filtre çeşitleri bulunur. Kartuş filtre su arıtma sistemleri işlevlerine göre farklı özelliklere sahip olur. İplik, kağıt, spun, sediment filtreler tesisatta ön arıtma için kullanılan filtrelerdir. Kafes ve çelik filtreler kaba tortu giderme için tercih edilir. Blok ve karbonlu filtreler klor ve koku giderimi için kullanılır. 

Kartuş filtre çeşitlerine göre değişim için kartuş seçenekleri de vardır. Filtre kartuşları belli aralıklarla değiştirilmelidir. Su arıtma cihazının verimli çalışması için filtre kartuşlarının değiştirilmesi önemlidir. Kullanılan su arıtma sistemine göre kartuş filtre modeli değişir. Filtre modeline göre yeni kartuş alınarak değişim kolaylıkla sağlanabilir. Su arıtma cihazlarındaki filtrelerin kartuşları orijinal modele göre seçilmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Filtre kartuşu seçeneklerinin filtrasyon gücü nasıldır?

Kartuş filtrelerin filtrasyon gücü 0,05 mikron ile 100 mikron aralığındadır. Yani 0,05 mikron boyutlarında partikülleri kolaylıkla filtreleyebilir.

Filtre kartuşunun değiştirilmesi gerekir mi?

Kartuş filtrelerin belli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Aksi halde arıtma sistemi düzgün çalışmaz.

Filtre kartuşu nerelerde kullanılır?

Su arıtmada ve sıvı-katı ayrıştırmada farklı özelliklerdeki kartuş filtreler kullanılabilir. Kartuş filtrelerin kullanım alanları oldukça geniştir.

19 Temmuz 2022

Yorum Yap
Herhangi bir yorum bulunmamaktadır. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yap
Bizi Arayın Whatsapp
Teklif Al
Teklif Al