enerji santralleri su arıtma sistemleri

Enerji Santralleri Su Arıtma Sistemleri

Su arıtma sistemleri, suyun analiz özellikleri ve suyun nerede kullanılacağı gibi hususlara göre farklılaşır.

İçindekiler

Su arıtma sistemleri, suyun analiz özellikleri ve suyun nerede kullanılacağı gibi hususlara göre farklılaşır. Enerji santrallerinde su arıtma, üretim kalitesini ve santral çalışma kapasitesini etkileyen önemli bir faktördür. Elektrik santrallerinde buhar kazanlarını besleyen suyun kalitesi üretim kapasitesini belirler. Bu nedenle doğru ve etkili atık su sistemi tercih etmek önemlidir.

Enerji santralleri için su arıtma cihazı sistemleri tercihi yapılırken su analizine göre sistem donanımları belirlenir. Genel olarak santrallerde atık su arıtma sistemlerinde kullanılan filtrasyon katmanları şöyledir;

  • Kum, karbonun yanı sıra antrasit ve birm minerallerinden oluşmuş bir ön arıtma,
  • Ön arıtma sonrasından ultrafiltrasyon ünitesi
  • Reverse Osmosis

Elektrik santrallerinde atık su arıtma sistemleri kapasite, verimlilik ve sürdürülebilirlik açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Su arıtma cihazı gibi daha ekonomik yöntemler de farklı ihtiyaçlara yanıt verir.

Enerji Santralleri Su Arıtma Sistemleri Nelerdir?

Enerji santrallerinde suyun içerik analizine göre kullanılabilecek farklı su arıtma sistemleri ya da su arıtma cihazı seçenekleri vardır. Su kalitesi ve sistem verimliliği için santrallerde kullanılan su arıtma sistemlerinin ya da su arıtma cihazının doğru seçilmesi gerekir.

Santralde kullanılacak kaynak suyun karakterize edilerek doğru atık su arıtma sistemi kullanılması mümkün olur. Termik santrallerdeki buhar tribünlerine giden suyun kalitesinde arıtma sistemi en önemli rolü alır. Enerji santrallerinde kullanılan su arıtma sistemleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Membran teknolojileri
  • İyon değişim sistemleri
  • Filtrasyon sistemleri
  • Dezenfeksiyon sistemleri
  • Atık su arıtma sistemleri

Enerji Santrallerinde Hangi Su Arıtma Sistemleri Kullanılır?

Enerji sektörü, atık su arıtma sistemlerinin en çok kullanıldığı sektörlerden biridir. Saf suy elde edilmesi için özellikle deiyonize sistemler tercih edilir. İletkenliği azaltılmış suyun elde edilmesini sağlayan mixbed sistemi suyu saflaştırır. Anyon ve katyonların sudan arındırılması ile yüksek değerde saf su elde edilir.

Enerji santrallerinde saf su elde etmek için ters ozmoz sistemleri kullanılır. Ters ozmoz sistemi deiyonize su elde etmenin en verimli yoludur. Filtreleme işlemi esnasında suya basınç uygulanarak mikropartiküller ve ağır metaller sudan uzaklaştırılır. Su arıtma cihazı çeşitlerinde de kullanılan ters ozmoz mikro boyutlardaki maddelerin sudan kolaylıkla arındırılmasını sağlar. Yüksek membranlı filtreler sayesinde milimetrenin on milyonda biri çapındaki maddeler gözeneklerle elenir. Ters ozmoz filtrelerinde gözenekler 5 bin ila 100 bin kat daha küçüktür.

Enerji Santralleri Su Arıtma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Enerji santrallerindeki atık su arıtma sistemleri ön filtreleme, ultrafiltrasyon ve ters ozmoz aşamalarıyla çalışır. İlk aşamada sudaki daha büyük parçalar elenir. İkinci aşamada suyun saflaştırılması için iyon değişimleri yapılır. Reserve osmosis sistemi ise çok daha minimal madde arındırılmasını sağlar.

Suyun içeriği ve değer analizlerine göre farklı filtrasyon sistemleri tercih edilebilir. Deiyonize su elde etmek için suyun saflaştırılması gerekir İletkenliği azalan su enerji üretiminde verimi arttırır. Katyonik iyonları arıtan üniteler sayesinde su saflaştırılması kolaylaşır. Negatif yüklü iyonlar hidroksit iyonlar ile yer değiştirerek saf suyun açığa çıkmasını sağlar. Böylece elektrik geçirmeyen saf su elde edilir. Doğru su arıtma cihazı veya sistemleri seçimi zamandan, emekten ve maliyetten tasarruf edilmesini sağlayan önemli bir faktördür.

Enerji Santrallerinde Su Arıtma Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Enerji santrallerinde su arıtma sistemlerinin kullanılması hayati önem taşır. Enerji üretilen sistemlerde kullanılan suyun iletken olmaması gerekir. Deiyonize su kullanılmayan tesislerde verim düşük olur ve santral istenen enerjiyi üretemez. Enerji üretimi için saf su kullanılması gerekir. Saf su elde etmek için ekonomik ve avantajlı su arıtma sistemleri kullanılmalıdır.

Atık su arıtma ile sürdürülebilir enerji tasarrufu da sağlanabilir. Ancak doğru su arıtma cihazı veya sistemleri seçilmesi önemlidir. Enerji santrallerinde saf su kullanılmazsa enerji üretimi sekteye uğrar. Enerji santrallerinde kullanacağınız suyun saf ve yüksek katlede olması için suyun analizine göre en doğru arıtma sistemini öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

05 Eylül 2022

Yorum Yap
Herhangi bir yorum bulunmamaktadır. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yap
Bizi Arayın Whatsapp
Teklif Al
Teklif Al