deniz suyu sıcaklığı kaç derece olmalıdır? etkileyen faktörler nelerdir?

Deniz Suyu Sıcaklığı Kaç Derece Olmalıdır? Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Deniz suyu sıcaklıklarını etkileyen faktörler nelerdir? Daha detaylı bilgi için blog yazımıza göz atabilirsiniz!

İçindekiler

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde deniz mevsiminde en merak edilen konuların başında deniz suyu nasıl arıtılır sorusunun yanında deniz suyu sıcaklığı kaç derece olmalıdır sorusu gelir. Ortalama olarak deniz suyu sıcaklığı 20 derecedir. Bazı dönemlerde deniz sıcaklığının 30 dereceye kadar çıktığı görülebilir. İnsanların denizde yüzebilmesi ve vakit geçirebilmesi adına ideal deniz suyu sıcaklığı için 22 ile 30 derece uygun görülen değerler arasındadır. Aksi halde soğuk algınlığı ya da soğuktan dolayı şoka girilmesi söz konusudur. 

Marmara deniz suyu sıcaklığı bazı yerlerde farklılık arz eder. Boğaza doğru daha soğuk olurken, batı kısımları daha sıcaktır. Marmara Denizi, Akdeniz kadar tuzluluk oranına sahip değildir. Burada su sıcaklığı 16 derece değerleri arasındadır.

Ege deniz suyu sıcaklığı incelendiğinde Ege sahillerinin karasal rüzgârlara açık olması sebebiyle Akdeniz’e nispeten daha serin olduğu bilinir. Ayrıca soğuk yer altı suları denize karıştığından bazı koylarda suyun ara ara soğumasına rastlanır. 

Deniz Suyu Sıcaklıkları Nasıl Ölçülür?

Deniz suyu sıcaklığının kaç derece olduğu kadar deniz suyu sıcaklıkları nasıl ölçülür sorusu da en merak edilen konulardan birisidir. Deniz suyu sıcaklığını ölçmek için hassas algılama kabiliyetine sahip özel termometreler kullanılır. Bunun yanı sıra denizin bazı bölgelerine yerleştirilen sıcaklık sensörleri de mevcuttur. Çeşitli uydular ve gemiler, deniz suyu sıcaklığını ölçmede daha farklı teknik cihazlar kullanırlar.

Deniz fenerleri ve şamandıraların içerisinde deniz suyunu her gün ölçmek için deniz suyu ölçümü yapılan cihazlar bulunur. Bu geniş donanıma sahip cihazlar ile deniz suyu ölçümleri yapılır. Deniz suyu termometrelerinin elektronik olanları belirli bir uzaklıktan bilgisayar yoluyla izlenebilir. Bu termometreler denizin farklı derinliklerine yerleştirilerek her bir derinliğin ısısını tespit etme işlevini görür. Deniz suyu sıcaklıkları, uygulanan çeşitli formüllerle hesaplanır.

deniz suyu sıcaklıgı

Deniz Suyu Sıcaklığı Neye Göre Değişir?

Deniz suyu sıcaklıkları neye göre değişir sorusunun tek bir yanıtı yoktur. Çünkü deniz suyunun termodinamik özellikleri göz önüne alınarak deniz sıcaklıklarının neye göre değiştiği anlaşılır. Suyun tuzluluk oranı, derinliği, konumu, suyun yoğunluk ile donma noktası ve güneşten gelen radyasyona maruz kalma oranı gibi değişkenlere bağlı olarak deniz suyu sıcaklıkları birbirinden farklılıklar gösterir. Akdeniz bölgesinde su daha tuzludur, bu durum sadece deniz suyu sıcaklıklarını değil örneğin Antalya'da yapılan su arıtma hizmetlerini de farklılaştırmaktadır.

Mevsimler incelendiğinde güneş ışınlarının daha dik gelmesi sebebiyle suların ısınmaya başladığı gözlemlenir.  Birden çok faktöre bağlı olarak deniz suyu sıcaklıkları değişebilir. 

Türkiye’de en tuzlu deniz Akdeniz olduğu için, Akdeniz suyu sıcaklığı da son derece yüksektir. Buna nazaran Karadeniz bölgesi daha soğuk suya sahiptir. Deniz tuzluluğunun sıcaklık faktörüne etkisi bu denli yüksek oranda kendisini gösterir.

Deniz Suyu Sıcaklığı ve Deniz Seviyesi Arasındaki İlişki Nedir?

Deniz suyu sıcaklığı ve deniz seviyesi arasındaki ilişki nedir sorusunun cevabı özellikle küresel iklim krizinin olduğu günümüzde daha fazla önem kazanmıştır. Denizin derinliği arttıkça su da soğuma gösterir. Deniz yüzeyinde de deniz sıcaklığı artış gösterir durumdadır. Isı emildikçe suyun sıcaklık derecesi artış göstererek suyun genişlemesi yani genleşme faktörü ortaya çıkar.

Suyun genleşmesi ise bütün kıyılarda gözle görülür biçimde deniz seviyesinin yükselmesine yol açar. Isınan her madde gibi su da genleşme özelliği gösterir.

 
Sıkça Sorulan Sorular

Deniz suyu sıcaklığı en az kaç olmalı?

Deniz suyu sıcaklığı en az 20 derece ve üzeri değere sahip olmalıdır.

Türkiye’de en sıcak deniz suyu neresidir?

Türkiye’de en sıcak deniz suyu Akdeniz bölgesindedir. Akdeniz’in körfezlerinde deniz suyu sıcaklıklarının 27 dereceye kadar çıktığı gözlemlenir.

Deniz suyu en sıcak ne zaman olur?

Ağustos ayında deniz suyu en yüksek sıcaklığa kadar yükselir. Ayrıca gün doğarken sular daha serin olurken, gün batımına doğru suyun sıcaklığı yükselir.

05 Mayıs 2023

Yorum Yap
Herhangi bir yorum bulunmamaktadır. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yap
Bizi Arayın Whatsapp
Teklif Al
Teklif Al