BİZE ULAŞIN 0 (555) 983 56 75
MERKEZ

Üçgen mah. Eski Şarampol Cad. 191/A Muratpaşa/Antalya

FABRİKA

Altınkale Mah. Adnan Menderes Cad. Adem Yörük Sanayi Sitesi F Blok No:9 Döşemealtı/Antalya

kiş kapiyi çaliyor, sokaktaki̇ dostlarimizi unutmayalim!

KIŞ KAPIYI ÇALIYOR, SOKAKTAKİ DOSTLARIMIZI UNUTMAYALIM!

Son günlerde ülkemizde havalar iyice soğumaya başladı. Soğuk havalar bizi nasıl olumsuz etkiliyorsa, sokaktaki hayvan dostlarımızı da aynı derecede etkiliyor.

27 Nisan 2021

Son günlerde ülkemizde havalar iyice soğumaya başladı. Soğuk havalar bizi nasıl olumsuz etkiliyorsa, sokaktaki hayvan dostlarımızı da aynı derecede etkiliyor. Vücutlarını hem soğuktan koruyup hem de yaşamsal aktivitelerini devam ettirebilmeleri oldukça zorlaşıyor.

Bu zorlu mücadelede, çok basit müdahaleler ile dostlarımızın hayatlarını kolaylaştırabiliriz. Sokak hayvanlarını kışın soğuktan nasıl koruyabileceğinizi anlatan beş adımı yazdık.
1- Boş kutulardan ev yapalım.
Bakkal ya da marketlerden kolayca bulabileceğiniz ya da kırtasiyeden satın alabileceğiniz karton kutuları, hayvan dostlarımız için sıcacık bir yuvaya çevirebilirsiniz. Kutuya küçük bir giriş kapısı açtıktan sonra, dışını folyo, strafor ya da poşetle kaplayın. Su geçirmez koli bandı ile bantladıktan sonra, uygun bir alana koyabilirsiniz.
2- Kaplara ılık su koyalım.
Pet şişeleri ortadan keserek kolayca su kabı yapabilirsiniz. Suyun kısa zamanda donmasını engellemek için sıcak su dolu kabınızı dışarı koyabilirsiniz. Sık sık kontrol edip, susuz kalmamalarını sağlamalısınız.
3- Su kaplarına vitamin damlatalım.
Veterinere danıştıktan sonra, su kaplarına vitamin damlatmanız, bağışıklık sistemlerinin güçlenmesini sağlayacaktır.
4- İmkânlarımız el verdiği sürece onları besleyelim.
Mahalle kasabınızdan bu konuda yardım alabilir, arta kalan kemik ve et parçalarını sokak hayvanlarına verebilirsiniz. Yine evde kalan yemek artıklarını da bu şekilde değerlendirebilirsiniz.
5- Evdeki eski battaniye, hırka, kazak gibi eski eşyalarınızı hazırladığınız kutu evlerin içine yerleştirebilirsiniz.
Dünyanın en masum canlıları onlar. Üşürler, acıkırlar, fakat dertlerini anlatamazlar, yardım isteyemezler. Üstelik aralarında ev hayvanı olarak günlerce, aylarca bakılıp sokağa bırakılanlar da oldukça çok fazla. Onlar her şeye rağmen bizleri karşılıksız sevmeye devam ederler. Bu sevginin karşılığını vermemizin ve sokaktaki canlar için bir şeyler yapmanın bizce vakti geldi! Siz de az çok demeyin, dostlarımız için harekete geçin.