BİZE ULAŞIN +90 (555) 983 56 75
MERKEZ

Üçgen mah. Eski Şarampol Cad. 191/A Muratpaşa/Antalya

FABRİKA

Altınkale Mah. Adnan Menderes Cad. Adem Yörük Sanayi Sitesi F Blok No:9 Döşemealtı/Antalya

Endüstriyel Su Arıtma Sistemleri Nedir?

Sular her ne kadar doğada çok var gibi görünse de kullanılabilen su kaynakları oldukça sınırlıdır.

24 Ocak 2022

Sular her ne kadar doğada çok var gibi görünse de kullanılabilen su kaynakları oldukça sınırlıdır. Bu sebeple özellikle endüstriyel alanda su arıtma sistemi kullanmak oldukça önemlidir. Hem üretim hem de tüketim olarak kullanılacak olan suların saf olarak kullanılması gerekir. 

Üretimin her zaman aynı kalitede olmasını sağlaması bir yana suyun içindeki tüm kirleticilerden arındığı için kullanılan makinelerin zarar görmesi de engellenir. Bu sayede hem sağlıklı suya ulaşabilir hem de tükenebilen kaynakların kullanılmasını engelleyerek doğaya faydalı bir üretim gerçekleştirmiş oluruz. 

Birçok farklı su arıtma sistemi olsa da her endüstrinin ihtiyacı olan arıtım şekli farklıdır. Bu sebeple hemen hemen her ihtiyaç için uygun olan su arıtma sistemlerini rahatlıkla bulabiliriz. Kimyasal, fiziksel ve biyolojik arıtma sistemleri bulunması ile birlikte bunların hepsinin bir arada olduğu arıtma sistemleri de mevcuttur. Bu durumda endüstriyel arıtma sistemlerinin özellikle üretim yapılan sanayilerde kullanılması ve bu sanayilerin kullandığı suların geri dönüştürülmesi oldukça önemlidir. Web sitemizdeki arıtma sistemleri detaylarını inceleyerek hangi endüstride hangi arıtma sisteminin tercih edilmesi gerektiğinize birlikte karar verebilir, ihtiyaçlarınıza uygun olan sistemi birlikte belirleyebiliriz. 

Endüstriyel Su Arıtma Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Endüstriyel arıtma sistemleri kendi içinde birçok farklı gruba ayrılır. Arıtma sistemlerinin farklılıklarından hangi alanda kullanılacağına kadar farklılık gösteren bu sistemler her endüstride rahatlıkla kullanılabilir. Ham su, kazan besleme suyu, soğutma kulesi, atık su arıtma sistemleri gibi farklı alanlarda tercih edilen bu sistemler endüstride oldukça gereklidir. Öncelikli olarak endüstride su arıtma sistemlerinin öneminden bahsedelim.

Atık su arıtma sistemleri ile kullanılan sular arıtılırken doğaya zarar vermeyen bir kuruluş olmanız da kaçınılmazdır. Bu sayede çevre dostu üretim yapabilir ve doğayı kirletmeyen bir sanayiye sahip olabilirsiniz. Bunun haricinde üretim endüstrilerinde ham su kullanımı oldukça önemlidir. Çünkü direkt olarak doğadan alınan suyun içerisindeki partiküllerden zararlı mikroorganizmalara kadar birçok maddenin arındırılması gerekir. Bu arıtma işleminin sebebi ise doğadaki bu suların içerisindeki kirleticilerin insana zarar vermesinin haricinde makine ve üretime de zarar vermesidir. Örneğin; suyun içerisindeki kireç, kil gibi askıda katı maddeler sebebiyle makineler, suyun geçtiği borular ve depolandığı tanklar zarar görebilir. 

Ayrıca bu partiküller ile üretim yapılması demek seri üretim yapılan endüstri alanlarında sürekli olarak farklı standartlarda üretim yapılması anlamına gelirken kalitesinde de değişiklik gözlemleyebiliriz. Bu durumda üretim yapılan sanayinin ihtiyaç duyduğu suyun özellikleri belirlenip bu özelliklere uygun bir su arıtma sistemi tercih edilmesiyle tek tip ve kaliteli üretim yapılabilir, makinelerin ömrü de aynı oranda uzatılabilir. 

Neden Endüstriyel Su Arıtma Sistemleri Gereklidir?

Su arıtma sistemleri sadece kullanılacak olan suların değil aynı zamanda kullanılmış olan kirli suların da arıtılmasında kullanılır. Su arıtma sistemlerinin önemi sadece maliyet azaltma değildir. Bilindiği üzere tatlı su kaynakları dünyanın sayılı kaynakları arasındadır ve bu rezervlerin tükenmesi hiç birimizin istediği bir şey değildir. Bu sebeple hem arıtılmış su kullanmak hem de atık sularını geri kazandırmak için su arıtma sistemleri tercih etmemiz gerekir. Bunları kullanmamızın en önemli nedenleri arasında maliyeti azaltmak olsa da üretim verimliliğinin artması ve kalitenin sürekliliği bu arıtma sistemine bağlıdır. 

Seri üretim yapılan alanlarda her zaman aynı pH değerine sahip suyun kullanılması demek her zaman aynı kalitede ürün çıkması demektir. Temiz su kullanılma imkânı arttıkça üretim kapasitesi de iyileşir. Örneğin; ilaç endüstrisinde kullanılan suyun özellikleri farklıdır. Bu endüstride saf ve kimyasal olmayan sular tercih edilir. Ancak elektronik sanayinde kullanılan suların iletken olmaması gerekir. Bu durumda her endüstrinin kendine özgü farklı ihtiyaçları olabilir, bu durumda yapılması gereken ihtiyaçları doğru belirleyerek arıtma sistemini doğru seçmektir. Bunun haricinde çevreyi korumamız gerektiği yine herkes tarafından bilinen bir gerçektir. 

Suların kullanıldıktan sonra atık suya dönüşmesi bu suları tekrar kullanamayacağımız anlamına gelmez. Su arıtma sistemleri sayesinde bu suların içerisindeki partiküller temizlenir, zararlı mikroorganizmalar yok edilir ve geriye saf su kalır. Fiziksel, biyolojik ve kimyasal arıtma işlemleri ile her türlü arıtım gerçekleştirildikten sonra ihtiyacınız olan suya kolayca kavuşmanız işten bile değildir. Bu sebeple ihtiyacınız olan tüm teknik detaylar, ürünler ve arıtma sistemleri ile ilgili bilgi almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Endüstriyel Su Arıtma Sistemleri Fiyatları Nelerdir?

Endüstriyel alanda kullanılan su arıtma sistemlerinin kapasiteleri, özellikleri, aşamaları ve daha birçok özelliği değişkenlik gösterdiği için fiyatları da bu oranda değişir. Bu sebeple hem endüstrinin ihtiyaçlarını doğru belirlemek hem de kullanılacak olan su arıtma sistemlerinin özelliklerini bilmek oldukça önemlidir. 

Kimi arıtma sistemleri sadece fiziksel arıtma yaparken kimi arıtma sistemleri hem fiziksel hem de kimyasal arıtma yapabilir. Bu durumda fiyatlar da bu doğrultuda değişecektir. Siz kullanılan endüstriye uygun olan arıtma sistemini belirlemek için bize ulaşırsanız ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak en doğru olan arıtma sistemine birlikte karar verebiliriz.

Yorumlar
Herhangi bir yorum bulunmamaktadır. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yap
Bizi Arayın Whatsapp